
Има ли опасност като влезем в еврозоната да плащаме сметката на задлъжнелите държави?
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
Затягането на паричната политика е начин централните банки да осуетят инфлацията
Федералният резерв повиши водещата си лихва с нови 25 базисни пункта. Така тя достигна диапазона от 5-5,25% за първи път от 2007 година.
Според първите коментари след публикуваното изявление това може да е последното покачване засега. Именно заради това фондовите индекси на Уолстрийт се покачиха веднага след анонса. Затягането на паричната политика е следствие на опита на централната банка да осуети инфлацията.
Председателят на Федералния резерв на Съединените щати Джеръм Пауъл отбеляза, че централната банка е "готова да направи повече", когато става въпрос за паричната политика, "ако това е оправдано".
Говорейки пред репортери след последното решение на Фед да повиши лихвения процент с още 25 базисни пункта, Пауъл повтори, че институцията ще възприеме "подход, зависим от данните", когато става въпрос за потенциални бъдещи повишения.
Той подчерта, че на последното заседание не е взето решение за спиране на повишаването на лихвените проценти и че занапред Фед ще вземе предвид всички входящи данни.
Коментирайки кризата в банковия сектор, Пауъл подчерта, че условията "като цяло са се подобрили" от март насам, доказвайки, че системата е "здрава и устойчива". Той подчерта, че Фед е решен да "извлече правилните поуки от този епизод".
В същото време Европейската централна банка също обяви още едно повишение на водещите лихви.
Повишението е с 25 базисни пункта, както постъпи и Федералният резерв.
Решението бе широко очаквано на фона на продължаващите усилия за борба с инфлацията. Ставките вече са на най-високото ниво от ноември 2008 година.
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
Основните "виновници" за поскъпването са плодовете, зеленчуците, прясното и киселото мляко