САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Затягането на паричната политика е начин централните банки да осуетят инфлацията
Федералният резерв повиши водещата си лихва с нови 25 базисни пункта. Така тя достигна диапазона от 5-5,25% за първи път от 2007 година.
Според първите коментари след публикуваното изявление това може да е последното покачване засега. Именно заради това фондовите индекси на Уолстрийт се покачиха веднага след анонса. Затягането на паричната политика е следствие на опита на централната банка да осуети инфлацията.
Председателят на Федералния резерв на Съединените щати Джеръм Пауъл отбеляза, че централната банка е "готова да направи повече", когато става въпрос за паричната политика, "ако това е оправдано".
Говорейки пред репортери след последното решение на Фед да повиши лихвения процент с още 25 базисни пункта, Пауъл повтори, че институцията ще възприеме "подход, зависим от данните", когато става въпрос за потенциални бъдещи повишения.
Той подчерта, че на последното заседание не е взето решение за спиране на повишаването на лихвените проценти и че занапред Фед ще вземе предвид всички входящи данни.
Коментирайки кризата в банковия сектор, Пауъл подчерта, че условията "като цяло са се подобрили" от март насам, доказвайки, че системата е "здрава и устойчива". Той подчерта, че Фед е решен да "извлече правилните поуки от този епизод".
В същото време Европейската централна банка също обяви още едно повишение на водещите лихви.
Повишението е с 25 базисни пункта, както постъпи и Федералният резерв.
Решението бе широко очаквано на фона на продължаващите усилия за борба с инфлацията. Ставките вече са на най-високото ниво от ноември 2008 година.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците