Еврото остава понижено, но петролът поскъпна

Свят

Вчера Русия нанесе най-мащабния си въздушен удар срещу Украйна от почти три месеца

 

Курсът на еврото днес остава под прага от 1,06 долара, съобщиха германски финансови издания.

В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1,0542 долара или малко над равнището си от петък. Европейската централна банка определи в петък следобед референтен курс на еврото от 1,0583 долара, пише БТА.

Котировките на петрола се повишиха в днешната ранна азиатска търговия, след като военните действия между Русия и Украйна се засилиха през уикенда. Поскъпването бе ограничено на фона на опасенията относно търсенето на горива в Китай, вторият по големина потребител на петрол в света, и прогнозите за глобален излишък, предаде Reuters.

Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, наддадоха с 29 цента или 0,4 на сто до 71,33 долара за барел.

Американският лек суров петрол поскъпна с 18 цента или 0,3 на сто до 67,20 долара за барел.

И двата договора се понижиха с повече от 3 на сто миналата седмица след слаби икономически данни от Китай и прогнозата на Международната агенция по енергетика за излишък на пазара на петрол догодина, дори и ако ОПЕК+ запази съкращенията си.

Вчера Русия нанесе най-мащабния си въздушен удар срещу Украйна от почти три месеца, причинявайки сериозни щети на електроенергийната система на страната.

В същото време двама служители на американската администрация и източник, запознат с въпроса, са съобщили за Reuters, че президентът Джо Байдън е позволил на Украйна да използва произведени в САЩ оръжия, за да нанася удари дълбоко в руска територия.

"Позволението на Байдън Украйна да удари руските сили около Курск с ракети с голям обсег на действие може да доведе до връщане на геополитическия риск при калкулирането на цената на петрола, тъй като тази ескалация на напрежението е в отговор на навлизането на севернокорейски войски в битката", каза анализаторът на IG Тони Сикамор.

В Русия най-малко три рафинерии е трябвало да спрат функциониране или да намалят обемите на производство заради сериозни загуби на фона на ограниченията на износа, покачващите се цени на суровия петрол и високите разходи по заеми, според пет източника от сектора.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст