Няма опасност от режим на тока, но цената е под въпрос
Думите са на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов
Италия е първенец по дефицит
Държавите членки на ЕС днес одобриха констатациите на Европейската комисия, че седем от 27-те страни на блока имат прекомерни бюджетни дефицити.Това дава тласък на официална процедура за прекомерен дефицит (ППД).
Страните членки одобриха препоръка на ЕК за започване на процедури относно държавни дефицити, които са твърде големи, и по този начин поемат твърде много нов дълг. Това са Белгия, Франция, Италия, Унгария, Малта, Полша и Словакия.
Целта на процедурите при прекомерен дефицит е да накарат държавите членки да контролират своите бюджети. На теория процедурите могат да доведат до скъпи санкции, но това никога досега не се е случвало.
Страните членки също се съгласиха да запазят отворена съществуваща процедура срещу Румъния.
Отварянето на процедурите означава, че към края на годината членуващите държави в общността ще бъдат помолени да одобрят препоръки от ЕК за това как да се справят с дефицитите в определен период от време, се казва в прессъобщение на ЕС.
Министрите, представляващи своите страни в Съвета на Европейския съюз, взеха отделни решения за всяка от седемте страни членки.
От засегнатите седем държави Италия има най-големият бюджетен дефицит през 2023 година - 7,4 на сто от БВП, според изявлението на ЕС. Унгария има бюджетен дефицит от 6,7 на сто, Румъния - 6,6 на сто, Франция - 5,5 на сто, Полша - 5,1 на сто, Малта и Словакия по 4,9 на сто и Белгия - 4,4 на сто.
Думите са на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов
През септември изтекъл доклад описва 88% спад в основните печалби
Това означава, че растежът на еврозоната ще бъде по-слаб от очакваното