Най-големият вакуум в света ще "изсмуче" замърсения въздуха (ВИДЕО)
Технологията ще може да извлича 36 000 тона въглерод от атмосферата
Това би позволило на китайските производители на електромобили да не плащат мита на ЕС
Китайски автомобилни производители отправят поглед към германски фабрики, предвидени за затваряне, като особен интерес представляват тези на Volkswagen, казва Reuters.
Закупуването на фабрика ще позволи на Китай да изгради влияние върху ценената автомобилна индустрия на Германия, дом на някои от най-старите и престижни марки автомобили.
Китайските компании са инвестирали в редица индустрии в най-голямата икономика в Европа, от телекомуникации до роботика, но все още не са създали традиционно производство на автомобили там, въпреки че Mercedes-Benz има двама големи китайски акционери.
„Най-чувствителната инвестиция“
Този ход може да се превърне в най-чувствителната политически инвестиция на Китай досега. VW отдавна е символ на индустриалната мощ на Германия, сега застрашена от глобалното икономическо забавяне на страната.
Производството на автомобили в Германия за продажба в Европа би позволило на китайските производители на електромобили да избегнат плащането на мита на ЕС за електрически автомобили, внесени от Китай, и би могло да представлява допълнителна заплаха за конкурентоспособността на европейските производители.
Въпреки че офертите могат да идват от частни компании, държавни предприятия или съвместни предприятия с чуждестранни играчи, китайските власти си запазват правото да одобряват определени инвестиции в чужбина и е вероятно да участват във всяка оферта от началото на процеса.
Инвестиционните решения ще зависят от позицията на новото германско правителство спрямо Китай след изборите през февруари.
Двете икономики станаха особено близки по време на 16-те години управление на Ангела Меркел, подхранвани от инвестиции и износ от германски производители на автомобили за Китай.
Но отношенията се охладиха, тъй като настоящата коалиция настоява да намали зависимостта от Китай. Външният министър Аналена Бербок описа президента Си Дзинпин като "диктатор", а Китай като съперник.
Към кои фабрики на Volkswagen имат интерес китайски инвеститори?
Volkswagen проучва алтернативни приложения за своите фабрики в Дрезден и Оснабрюк, в опит да съкрати операциите си в Германия. Най-големият автомобилен производител в Европа, който притежава марки като Porsche, Audi и Skoda, претърпя спад в продажбите на фона на нарастващата конкуренция от китайски компании.
Ръководителите на VW искаха да затворят няколко завода, но се сблъскаха със съпротивата на синдикатите. В сделка, сключена преди Коледа, те се съгласиха да прекратят производството в Дрезден, завод с 340 работници, произвеждащ електрически ID.3 и Оснабрюк, където 2300 служители произвеждат T-Roc Cabrio.
Китайските компании пък са загрижени за това как ще бъдат приети от германските профсъюзи. Стефан Солдански, синдикален представител от Оснабрюк, каза, че работниците в завода не биха имали нищо против да произвеждат за един от базираните в Китай партньори на Volkswagen.
„Мога да си представя, че ще произвеждаме нещо за китайско съвместно предприятие... но под логото на VW и според стандартите на VW. Това е ключовото условие“, каза той.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Технологията ще може да извлича 36 000 тона въглерод от атмосферата
Този минерал ще тръгва от Гърция за първи път в историята
Китовете могат да бъдат проблем за криптовалутата