Да ядеш носекоми може да спаси планетата, но вкусни ли са?

Около една четвърт от световното население вече яде насекоми

 

Около една четвърт от световното население вече яде насекоми като част от ежедневната си диета, според ООН.

И повече хора трябва да се присъединят към тях, според нарастващите защитници на насекомите. Но дали перспективата за спасяване на планетата е достатъчна, за да накара хората да ядат страховити пълзящи животинки?

„Мислете за това като за торта с крикет, като рибена торта“, каза главният готвач, докато приканваше мъжа на бюфета да опита бульон с кокосова юфка, пълен с „текстуриран протеин от щурци“. До него имаше чиния с чили щурци, версията на любимо сингапурско ястие, съобщава BBC.

Това беше менюто на повече от 600 учени, предприемачи и природозащитници от цял ​​свят, които бяха пристигнали в Сингапур като част от мисия да направят насекомите вкусни и популярни като храна.

Някои страни дадоха тласък на диетите с насекоми. Сингапур наскоро одобри 16 вида буболечки, включително щурци, копринени буби, скакалци и медоносни пчели, като храна. Тя е сред шепа страни, включително Европейския съюз, Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея и Тайланд, които регулират все още прохождащата индустрия за ядливи насекоми. 

Някои експерти насърчават хората да възпитават децата си да бъдат по-толерантни към необичайни храни, включително насекоми, защото бъдещите поколения ще се изправят пред пълните последици от климатичната криза. Насекомите може да се превърнат в „суперхраните“ на бъдещето, толкова желани като киноата и горските плодове. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст