ЕК: България е с исторически рекордна заетост
В доклада на ЕК се отделя специално внимание и на слабия прием на деца в ясли в страната
Кой ще трябва да я използва?
След многобройни закъснения и неуспехи, дългоочакваната система за влизане/излизане (EES) на ЕС може скоро да бъде въведена. На 4 декември Европейската комисия (ЕК) предложи постепенен старт на операциите за EES, новата цифрова гранична система на Европа за граждани на държави извън ЕС.
След като предложението бъде одобрено и ЕК определи начална дата, държавите-членки ще разполагат с шест месеца, за да го внедрят, пише Euronews.
Вчера официалният уебсайт на EES на ЕС потвърди, че системата ще започне през 2025 г., но не беше посочена точна дата. Това означава, че почти девет години след като EES беше предложена, тя най-накрая може да се случи.
Какво е EES?
Системата за влизане/излизане ще бъде автоматизирана система за регистрация за пътници от Обединеното кралство и други страни извън ЕС, които не се нуждаят от виза за влизане в ЕС.
Пътуващите ще трябва да сканират своите паспорти или друг документ за пътуване в павилион за самообслужване всеки път, когато пресичат външна граница на ЕС. Няма да се прилага за законни граждани или жители на ЕС или тези с дългосрочни визи.
Системата ще регистрира името на пътника, биометричните данни, както и датата и мястото на влизане и излизане. Сканирането на лицето и данните за пръстови отпечатъци ще се правят на всеки три години и са валидни за многократни пътувания в рамките на този период.
Защо се прилага EES и в кои страни?
EES ще се прилага за граждани на държави извън ЕС - включително граждани на Обединеното кралство - които идват в блока за посещения, ваканции или по работа и остават до 90 дни в рамките на период от 180 дни.
Служители на ЕС казват, че системата се въвежда, за да се засили сигурността на границите и да се идентифицират пътниците, които превишават разрешеното време в Шенгенското пространство (90 дни в рамките на период от 180 дни).
„С EES ще знаем точно кой влиза в Шенгенското пространство с чуждестранен паспорт“, каза Илва Йохансон, бивш комисар по вътрешните работи на ЕС, в реч през август в eu-LISA, агенцията, която наблюдава широкомащабните ИТ системи в Европа.
Той ще се прилага при влизане във всички държави-членки на ЕС, с изключение на Кипър и Ирландия, както и четири държави извън ЕС в Шенгенското пространство: Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.
Йохансон отбеляза, че Франция, Германия и Холандия – страни, които общо приемат повече от 100 милиона туристи годишно – са казали на ЕК, че не са готови да внедрят системата, изразявайки опасения относно липсата на практически тестове.
Причината за предишните забавяния бяха ИТ проблеми и инсталирането на нови автоматизирани бариери, необходими на всички международни сухопътни, морски и въздушни граници в Шенгенското пространство. Някои летища съобщиха, че трябва да подсилят подовете си, за да поемат тежките нови скенери.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
В доклада на ЕК се отделя специално внимание и на слабия прием на деца в ясли в страната
Каква е цената на билета в момента?
Отговорен ли е работодателят за инциденти на коледното парти?