1 USD
1.88477 BGN
Петрол
74.7 $/барел
Bitcoin
$96,593.9

Бил Гейтс: Раздадохме 100 млрд. долара, но децата ми няма да са бедни, когато си отида

Свят

За сравнение, толкова са годишните продажби на Tesla

Бил Гейтс разкрива нови данни за това колко средства е похарчила благотворителната му фондация в усилията си за борба с предотвратимите болести и намаляване на бедността, съобщава BBC.

"Дал съм над 100 милиарда", казва той, "но все още имам да давам повече".

Това са долари, само за уточнение, на стойност около 80 млрд. паунда. Това се равнява приблизително на размера на българската икономика или на цената на изграждането на цялата линия HS2.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Instagram

Но за да го поставим в контекст, това е и приблизително толкова, колкото само една година от продажбите на Tesla. (Собственикът на Tesla Илон Мъск понастоящем е най-богатият човек на планетата - позиция, която Гейтс заемаше в продължение на много години). 

Съоснователят на Microsoft и неговият колега филантроп Уорън Бъфет обединяват милиардите си чрез фондация „Гейтс“, която той първоначално създаде с вече бившата си съпруга Мелинда.

Гейтс казва, че филантропията му е била внушена още в ранна детска възраст. Майка му редовно му казвала, че „с богатството идва и отговорността да го раздаваш“.

Снимка: Getty Images

През май се навършват 25 години от създаването на фондацията му, а Гейтс разкри ексклузивно пред BBC цифрата от 100 млрд. долара.

Той ми разказва, че обича да раздава парите си (и досега около 60 млрд. долара от състоянието му са отишли във фондацията). 

Когато става въпрос за ежедневния му начин на живот, той всъщност не забелязва разликата: "Не съм направил никаква лична жертва. Не съм поръчвал по-малко хамбургери или по-малко филми". Освен това, разбира се, той все още може да си позволи частния си самолет и различните си огромни къщи. Планира да раздаде „по-голямата част“ от състоянието си, но разказва, че е говорил „много“ с трите си деца за това каква би била подходящата сума, която да им остави.

Ще бъдат ли бедни, след като той си отиде? „Няма да са“, отговаря той с бърза усмивка и добавя: „в абсолютна стойност ще се справят добре, в процентно изражение това не е гигантско число“.

Гейтс е математик и това си личи. В осми клас в училище „Лейксайд“ в Сиатъл той участва в регионален изпит по математика в четири щата и се справя толкова добре, че на 13-годишна възраст е един от най-добрите гимназисти по математика на всяка възраст в региона. 

Математическата терминология за него е втора природа. Но ако трябва да преведем, че състоянието ти е 160 млрд. долара, както твърди Индексът на милиардерите на Bloomberg, дори да оставиш на децата си малък процент от състоянието си, това пак ги прави много богати.

Той е един от само 15-те души на планетата, които са сантимилиардери (със стойност над 100 млрд. долара), според Bloomberg. Живее в дома му от детството в Сиатъл, модерна къща с четири спални от средата на миналия век, разположена на хълм.

Той е довел със себе си сестрите си Кристи и Либи и тримата развълнувано обикалят дома, в който са израснали. Не са се връщали от няколко години и сегашните собственици са направили ремонт (за щастие, братята и сестрите Гейтс изглежда одобряват промените).

Но това връща спомените им, включително, когато влизат в кухнята, за отдавна изчезналата домофонна система между стаите, любима на майка им. Тя я използвала, за да ни "пее сутрин", разказва Гейтс, за да ги изкара от спалните им за закуска.

Мери Гейтс също така настройвала часовниците им с осем минути напред, така че семейството да работи по нейното време. Синът ѝ често се бунтувал срещу усилията ѝ да го усъвършенства, но сега казва, че "тигелът на моята амбиция беше затоплен чрез тази връзка". Състезателният му дух се дължи на баба му "Гами", която често била със семейството в тази къща и която рано го научила да надхитрява конкуренцията с игри на карти.

Тръгва да търси старата си детска спалня в мазето. Сега това е спретната стая за гости, но младият Бил е прекарвал часове, дори дни, тук, за да „мисли“, както се изразяват сестрите му. В един момент на майка му толкова ѝ омръзнал безпорядъкът, че конфискувала всяка дреха, която намирала на пода, и таксувала упорития си син 25 цента, за да я откупи. „Започнах да нося по-малко дрехи“, казва той.

По това време той вече е пристрастен към програмирането и заедно с някои технически грамотни приятели от училище получава достъп до единствения компютър на местна фирма в замяна на докладване на всякакви проблеми. Обсебен от идеята да се научи да програмира в онези дни на зараждане на технологичната революция, той се измъква през нощта през прозореца на спалнята си, без родителите му да знаят, за да получи повече време за работа с компютър.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

 

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации