
Има ли опасност като влезем в еврозоната да плащаме сметката на задлъжнелите държави?
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
SRB предупреждават, че някои кредитори все още трябва да подобрят някои услуги или други да отпаднат
Органът на Европейския съюз за ликвидиране на фалирали банки съобщи в сряда, че ще засили натиска върху кредиторите през следващите месеци, така че никоя банкова институция да не бъде "твърде голяма, за да фалира" до януари 2024 г., съобщи Reuters.
Единният съвет за преструктуриране (SRB) в първия си доклад за мерките за спасяване на данъкоплатците на фалиращи банки съобщи, че недостигът на специално емитиране на дълг от банките е намалял до 32,6 милиарда евро.
SRB е основният орган за преструктуриране на банки в 19-те държави от еврозоната, заедно с България и Хърватия.
Въпреки че повечето банки са изпълнили целта си за емитиране на специалния дълг, известен като MREL, от SRB предупреждават, че някои кредитори все още трябва да подобрят някои услуги или други да отпаднат.
"Видяхме добър напредък от банките, ръководени от най-големите банкови институции", каза председателят на SRB Елке Кьониг в изявление.
SRB каза, че не са необходими реформи във всички банки по отношение на бързото мобилизиране на ликвидност и обезпечение по време на преструктуриране.
Миналия месец Bank of England заяви, че е удовлетворена, защото големите кредитори във Великобритания са предприели стъпки, за да гарантират, това че няма да фалират при бъдеща криза.
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
Основните "виновници" за поскъпването са плодовете, зеленчуците, прясното и киселото мляко