1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

България произвежда най-много електричество от изкопаеми горива

Свят

Как страните в ЕС произвеждат електричество?

Ядрената и въглищната енергия в ЕС намаляха значително през последните 20 години, като ядрената енергия спадна до 23%, а въглищната до 12%, докато възобновяемите енергийни източници се повишиха. Европейският съюз вече не произвежда електроенергия по начина, по който го правеше преди две десетилетия.

По данни на Euronews, производството на ядрена енергия се е свило до 23% от енергийния микс на ЕС миналата година спрямо 32% през 2000 г., докато производството на въглища е намаляло до 12% от 30% през същия период. Въпреки че миксът от електроенергия се различава значително между държавите-членки на ЕС, възобновяемата енергия непрекъснато нараства в почти всички от тях през последните две десетилетия.

Въпреки постепенното намаляване на дела си от 2000 г. насам, ядрената енергия остава жизнено важен фактор за производството на електроенергия в ЕС. Той е най-големият производител на електроенергия в страни като Франция, Белгия, Унгария, България и Словакия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Как България произвежда най-много електричество?

По данни на Euronews, през 2023 г., България е произвела 9,57% електричество от възобновяеми източници, 16,46% от ядрени източници и 24,19% от изкопаемото гориво.

Източници на електроенергия 

Снимка: iStock

През 2023 г. възобновяемите енергийни източници представляват най-големия дял от производството на електроенергия в ЕС с 35%, следвани от изкопаемите горива с 32% и ядрената енергия с 23%.

Делът на възобновяемите енергийни източници в производството на електроенергия в ЕС се е увеличил повече от два пъти от 2004 г. насам, отразявайки ангажимента на блока за постигане на климатична неутралност до 2050 г. Въпрки ангажиментите на Европа  по отношение на климата , няколко страни, включително Италия, Германия и Обединеното кралство, продължават да разчитат в голяма степен на газовата енергия за производство на електроенергия.

По-рано тази година Германия обяви планове за изграждане на нови газови електроцентрали, готови за работа с водород, за да помогне за премахването на въглищата до 2030 г., решение, което прдизвика критики от накои организации, загрижени за последиците за околната среда.

Планът обаче беше изоставен поради липса на политическа подкрепа, след като коалиционното правителство се разпадна, оставяйки предложението негласувано в парламента, потвърди говорител на министерството пред германската агенция DPA, цитирано от Euronews. 

*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук