Архитектурните проекти, които ще бележат 2025 г.
Всички те са много впечатляващи
През изминалата година беше открит вторият по височина небостъргач в света, беше повторно отворена катедралата Нотр Дам и бяха обявени безброй футуристични градски мегапроекти. През март най-престижното отличие в индустрията, наградата Pritzker, беше неочаквано присъдена на японския пионер в жилищното строителство Рикен Ямамото, докато малко училище в предградие на Австралия по-късно беше обявено за най-добрата нова сграда на Световния архитектурен фестивал.
Така че, докато 2025 г., както винаги, ще бъде период на грандиозни инфраструктурни проекти и инженерни постижения, по-малките проекти и тези с истински екологични качества, също могат да се окажат в светлините на прожекторите. Ето няколко проекта, които ще бележат новата година, съобщава CNN.
Нов рибен пазар в Сидни, Сидни
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Третият по големина рибен пазар в света става още по-голям.
Повече от осем години след като правителството на Нов Южен Уелс обяви преместването на историческия рибен пазар в Сидни - който датира от 1870 г., но е на сегашното си място от 1966 г. - блестяща нова четириетажна сграда се отваря на съседен терен от 3,6 хектара.
Проектиран от 3XN Architects и австралийската фирма BVN преосмисленото съоръжение балансира туристическата инфраструктура с функционалните реалности на работещ пазар на едро. Логистиката и операциите са скрити в сутерена, докато горните етажи имат пазарна зала за посетители и зала за търгове, където ресторантьори и търговци на дребно наддават за пресен улов, когато пристигат с понтони.
Проектът също така ще помогне за подмладяването на индустриална част на пристанището с магазини, ресторанти, алея и градски парк, докато отличителният вълнообразен покрив е покрит с 350 триъгълни слънчеви панела.
Гранд Ринг, Осака
От април до октомври вторият град в Япония, Осака, планира да посрещне около 28 милиона посетители на Експо 2025, което ще види около 40 държави да изграждат персонализирани павилиони на място. Централният елемент обаче е самото място: непрекъсната кръгла дървена конструкция с обиколка повече от 1,2 мили, която ще развежда посетителите из огромното място.
Когато Осака за първи път беше домакин на изложението през 1970 г., той издигна огромен покрив с пространствена рамка от най-известните авангардни японски архитекти на времето. И така, в епоха, в която дървените сгради предлагат алтернатива на въглеродно-интензивния бетон, изглежда подходящо, че създателят на Grand Ring Sou Fujimoto представя отчетливо японски поглед върху глобалната тенденция.
Канадско училище, Чолула
Органичната архитектура често се слави за това, че се смесва (или дори изчезва напълно) в пейзажа, оставяйки възможно най-малко следи върху околностите. Може би няма по-добър пример сред новите открития от тази година от канадското училище на архитектурната фирма Sordo Madaleno в Чолула, Мексико.
Спокойният кампус търси вдъхновение в топографията на региона, а именно близката предиспанска пирамида и вулканът Попокатепетъл, който служи като драматичен фон. Училището е разположено около седем кръгли структури, които са под формата на припокриващи се хълмове, чиито терасовидни повърхности осигуряват зелени площи, които учениците да изследват.
Мексиканският архитект Фернандо Сордо Мадалено, внук на покойния основател на фирмата Хуан Сордо Мадалено, каза в изявление, че освен че се слива с околната среда, „самата сграда става част от детската площадка“.
Международно летище Течо, Пном Пен
Камбоджа заменя международното летище на своята столица Пном Пен с такова, което може да обслужва шест пъти повече посетители. Част от амбициозния стремеж на страната да увеличи броя на туристите и да се превърне в регионален авиационен център, първоначалният капацитет на новото международно летище Течо от 13 милиона пътници годишно в крайна сметка ще нарасне до 30 милиона.
Сградата на терминала, разположена на 12 мили южно от центъра на града, ще бъде една от най-големите в Югоизточна Азия. Плановете за генериране на енергия чрез слънчева ферма също я поставят сред най-екологичните в света, според архитектите Foster + Partners.
Риядско метро, Рияд
През 2020-те години Саудитска Арабия обяви множество мегамащабни и често бомбастични архитектурни начинания, от нов град, подреден в линия, до небостъргач с форма на куб, който ще се превърне в една от най-големите построени структури в света. Но плановете за завещаване на столицата Рияд с така необходимата система на метрото датират от преди повече от десетилетие.
Състояща се от шест линии, огромната мрежа е настроена да трансформира начина, по който работи градът, с дневен капацитет от 3,6 милиона пътници. Надземните метростанции се превръщат във визуални зрелища, като Zaha Hadid Architects и немската фирма Gerber Architekten са сред известните чуждестранни фирми, поканени да проектират някои от 85-те станции.
Въпреки че проектът беше открит през ноември и много от линиите влязоха в експлоатация миналия месец. Може би най-забележителната станция, която предстои да бъде открита, е Qasr Al Hokm на известната норвежка фирма Snøhetta - нейният удивителен навес от неръждаема стомана, осигурява сянка и насочва естествена светлина към вътрешността.
Бизнес център Skypark, Люксембург
Европа продължава да разширява границите на дървеното строителство, като Франция вече изисква всички нови обществени сгради да включват поне 50% дървен материал. Съседният Люксембург, междувременно, скоро ще посрещне една от най-големите хибридни дървени сгради на континента досега.
Разположена върху повече от 844 000 квадратни фута подово пространство, тя е построена с помощта на над 542 000 кубически фута дървен материал - достатъчно, за да напълни шест басейна с олимпийски размери - докато медната фасада е направена от 80% рециклиран метал.
Сградата, чиято първа фаза завършва през февруари, включва предимно офис площи, в допълнение към магазини и хотел. Но дворовете на нивото на земята ще бъдат отворени за минувачи и любители на самолети, които могат да се насладят на гледка към съседното летище Люксембург.