Apple вече не е най-скъпата компания в света

Свят
 

Саудитска компания стана най-скъпата компания в света, след като по-високите цени на петрола изтласкаха акциите на най-големия износител на суров петрол в света до рекордни нива

Саудитската компания Aramco изпревари Apple и стана най-скъпата компания в света, след като по-високите цени на петрола изтласкаха акциите на най-големия износител на суров петрол в света до рекордни нива, съобщава Financial Times.

Пазарната капитализация на петролната компания в Саудитска Арабия струва 2,426 трлн. долара, надхвърляйки 2,415 трилионната Apple с малко над 10 млрд. долара.

Това е първият път, когато Aramco си възвърна първото място от 2020 г. насам.

Apple стана първата компания, която достигна пазарна капитализация от 3 трил. долара в началото на януари, въпреки че акциите й пострадаха през последните месеци, тъй като инвеститорите преоцениха високите оценки в технологичния сектор.

Производителят на iPhone се е задържал по-добре от някои технологични компании, като е паднал с 19% от най-високото си ниво през януари. Акциите на Apple поевтиняха с 5,2% до 146,50 долара, поставяйки цената на акциите на най-ниската си цена от ноември.

Докато Apple наскоро записа третото си най-добро тримесечие по приходи досега, главният изпълнителен директор Тим Кук каза, че недостигът на доставки и блокирането в Китай ще струва на компанията до 8 млрд. долара през това тримесечие.

Някои анализатори поставиха под съмнение цялостните сравнения на компаниите, като се има предвид, че Apple е публична компания, основана в гараж в Калифорния през 1976 г., докато Saudi Aramco е подкрепян от държавата гигант.

Saudi Aramco събра рекордните 25,6 милиарда долара през 2019 г., когато кралството, което притежава 94% от компанията, обяви 1,5% от акциите си в тогавашното най-голямо първоначално публично предлагане в света. През февруари правителството прехвърли допълнителни 4% от акциите си в суверенния фонд на Саудитска Арабия.

Акциите на Aramco, които са листвани в Рияд, са се повишили с 28% от началото на годината, за да се търгуват при рекордните 12,27 долара.

Цените на петрола, които се покачиха до 14-годишен връх от 139 долара за барел през март след инвазията на Русия в Украйна, помогнаха на някои от най-големите петролни и газови компании в света да постигнат рекордни печалби през първите три месеца на годината.

Нетният доход на компанията се удвои до 110 млрд. долара, тъй като възраждащата се икономическа активност след облекчаването на глобалните ограничения за коронавирус съживи търсенето на въглеводороди.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст