САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
От АЦБ мотивираха решението си със засилването на инфлационния натиск в Обединеното кралство и Европа
Английската централна банка (АЦБ) предприе сериозен ход и повиши основния си лихвен процент с 50 базисни пункта. Това е най-голямото единично увеличение от 1995 г. насам, предават световните агенции. АЦБ бе сред първите големи регулатори, които започнаха да повишават лихвите още миналия декември.
На заседанието си на 4 август 8 от всички 9 членове на Комисията по парична политика към банката са подкрепили ръст на основните лихви от 50 б.п. до размер от 1,75%.
От АЦБ мотивираха решението си със засилването на инфлационния натиск в Обединеното кралство и Европа. Този ход е в съответствие с очакванията на пазарите и анализаторите, които се бяха подготвили с действия в опит да бъде контролирана най-високата от 40 години насам инфлация в страната.
„Това до голяма степен отразява почти удвоените цени на едро на газа спрямо май, поради намалелите доставки на газ от Русия за Европа и риска от по-нататъшни ограничения“, посочиха от Комисията.
Ръстът на британската икономика се забавя. Скорошното поскъпване в цената на газа доведе до още едно значително влошаване на перспективите като очакванията са Великобритания да навлезе в рецесия от четвъртото тримесечие на тази година, предупреждават от АЦБ.
Английската централна банка прогнозира инфлацията в страната да достигне пик от 13,3% през октомври и да остане завишена през по-голямата част от 2023 г., преди да падне до целта от 2% през 2025 г.
На последното си заседание през юли управителят на АЦБ Андрю Бейли предупреди, че ще бъде по-решителен в действията си, ако се налага. По време на речта си тогава той заяви ангажимента на АЦБ към връщането на инфлацията до 2%.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците