
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Черна гора, Хърватия, Босна и Херцеговина и Албания останаха без ток на 21.06.2024 г.
Властите в Черна гора твърдят, че причината за регионалната повреда в електроенергийната система е резултат от високо натоварване и увеличение на дневното потребление и високи температури, а международно разследване на официалната Европейска асоциация на преносните системи ще установи откъде са тръгнали проблемите.
Цяла Черна гора, с изключение на част от северния регион, голяма част от Хърватия, Босна и Херцеговина и Албания останаха без ток на 21.06.2024 г.
В първите съобщения някои регионални медии обявиха, че Черна гора е отговорна за предполагаемия колапс в региона, а след това казаха, че причината е проблем на границата между Албания и Гърция.
Албанският министър на енергетиката Белинда Балуку потвърди, че е имало повреда в интерконектора между Албания и Гърция и че е чувала за подобни обстоятелства в Черна гора и части от Хърватия и Босна, съобщава Reuters, цитирана от „Денар“.
Хърватските власти, както съобщават местните медии, официално обявиха, че теоретичен срив може да удари цяла Европа, тъй като енергийните системи са взаимосвързани и че е безотговорно да се правят каквито и да било предположения преди официалното разследване от европейски органи, което обикновено продължава шест месеца.
„Свидетели сме на регионален колапс на електроенергийната система и да обвиняваме Черна гора за това би било изключително погрешно. Проблемът възникна в следствие на много голямо натоварване, увеличаване на дневното натоварване и много високи температури. Всичко това води до факта, че електроенергията не може да бъде предадена по качествен начин и стигаме до това, което се случи днес“, каза министърът на енергетиката и минното дело Саша Муйович в официалното си обръщение към медиите.
Черногорската "Електропреносна система" (CGES) официално обяви на пресконференция около 16:00 часа, че всички градове са получили електричество в 12:25 часа на 21.06.
Електричеството постепенно беше възстановено час след срутването.
В първото изявление след инцидента Муйович официално обясни на "Vijesti", че при висока температура, веднага се случва, че въздушното охлаждане на въздуховодите е слабо. Това, както той каза, води до голямо натоварване и висока температура, което води до падане и счупване на линията и след това създава натоварване на другата линия.
„Лошото е, че към момента на повредата всички консуматори останаха включени. Надяваме се, че в момента на свързване няма да има голямо натоварване и това да не доведе до нови прекъсвания“, каза Муйович.
Изпълнителният директор на CGES Иван Асанович, малко след аварията, официално каза за "Vijesti", че в резултат на смущението в регионален мащаб е имало прекъсване на електрозахранването в цялата област на Черна гора, с изключение на север. Той посочи още, че бедствието е имало и в съседните страни - Албания, Босна и Херцеговина и значителна част от Хърватия.
„Причината все още не е известна и CGES, в сътрудничество с колеги от околността, работи за разрешаване на проблема и доставка на енергия на всички потребители в Черна гора“, каза Асанович.
Той уточни, че основната цел е изграждането и нормалното функциониране на преносната мрежа и междусистемната свързаност.
Директорът на Националния диспечерски център Ранко Реджич каза на пресконференцията, че не знаят "какво точно се е случило". „Това ще се определи от Европейската асоциация на операторите на преносни системи, която е част от Европейската комисия, те ще имат подробни и точни данни след разследването.
Реджич каза, че не може да коментира твърденията на регионалните медии, че Черна гора е отговорна за събитието. Той обясни, че това е регионален провал и разследването на официалния орган на ЕК ще покаже какво се е случило.
Той каза още, че човешкият фактор не е причината за аварията и че "няма нужда да мислим за това", а в Черна гора не е имало подобно безпокойство през последните 30 години.
„Причината може да е и зеленият преход (възобновяеми енергийни източници), защото този пазар е много активен.
На въпрос дали причината за регионалния провал е на границата между Гърция и Албания, както съобщават някои медии, Реджич отговори, че трябва да прегледа всички записи и че е възможно това да се е случило.
Директорът на отдела за управление на електроенергийната система в HOPS (хърватски оператор) Данко Блажевич, както съобщава "Jutarnji list", заяви, че инцидентът теоретично може да засегне цяла Европа. Той обясни, че цялата електроенергийна система на континентална Европа е взаимосвързана, а недостатъкът е, че подобни смущения се предават от системата на една страна към системата на друга.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините