Ново проучване: Краткото пране и ниската температура са ключови за намаляване на отпечатъка на дрехите върху околната среда

Съдържание от партньори
 

Aко перем обикновена памучна тениска на 30°C с програма за 59 минути, то тя ще издържи над 50% по-дълго

 
  • Седемгодишна изследователска програма доказва, че дрехите - включително дънки и тениски, могат да бъдат над 50% по-устойчиви1 във времето при по-щадящо пране.
  • Според последните данни почти 30% от европейците не знаят, че могат да променят температурата, както и близо 35% не са наясно, че могат да променят продължителността на програмите за пране.

Изборът на по-ниски температури и по-кратки програми на пране може да удължи живота на дрехите ни с повече от 50%. Ново проучване доказва, че ако перем обикновена памучна тениска на 30°C с програма за 59 минути, то тя ще издържи над 50% по-дълго, отколкото ако я перем при стандартна програма до 120 минути на 40°C.

Снимка: Electrolux Group

Четвъртото издание на проучването „Истината за прането 2024“ е реализирано от AEG, част от глобалната компания за електроуреди Electrolux Group. Изследването обхваща над 14 000 респонденти в Европа от 2020 г. насам и е насочено към две основни теми – съхраняване и удължаване живота на дрехите ни и намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда.

Модната индустрия е един от най-големите замърсители на околната среда. Tя е отговорна за близо 10% от въглеродните емисии в глобален мащаб2, което надхвърля международните полети и морските превози взети заедно3. Средностатистическият европеец4 изхвърля над 6,5 кг5 дрехи6 годишно, 87% от които се изгарят или попадат на сметището7, често преди да са износени. Това е еквивалентно на почти 13,5 тона дрехи, изхвърляни всеки ден8. Според WRAP, базирано в Обединеното кралство НПО за климатични промени9, удължаването на живота на дрехите е ключов начин за намаляване на екологичния отпечатък на текстила.

„През 2021 г. публикувахме проучване за оценка на жизнения цикъл на уредите AEG, което разкри 20-25% намаление на потенциала за глобално затопляне при преминаване от пране на 40°C към пране на 30°C“, казва ръководителят на изследването Елиса Стабон, началник на отдел „Продуктов опит“ и „Продукти за грижа“ в компанията. „С новото изследване стигнахме по-далеч. За да намалим значителния отпечатък на дрехите върху околната среда, трябва да ги задържим по-дълго време в употреба. Двата най-прости начина за постигане на тази цел са: първо, да носим дрехите повече пъти между отделните пранета и второ, да ги перем при по-щадящи условия. А именно - по-ниски температури и по-кратки програми.“

Проучването сочи, че продължава предизвикателството да се насърчат хората да избират по-щадящи програми за пране:

  • 59% от домакинствата в Европа твърдят, че перат дрехите си главно при 40°C и нагоре.
  • Само 12% от европейците смятат, че продължителността на програмата влияе на живота на дрехите, въпреки че това може да има значителен ефект.
  • Две трети (66%) от европейците са установили, че при пране на по-висока температура може някоя дреха да се свие или да бъде деформирана.
  • Почти три четвърти (74%) също отчитат избледняване на цветовете.
  • Почти 8 от 10 европейци (79%) признават, че грешките при прането са резултат от собствените им действия. Най-честата причина, която посочват, е твърде високата температура.

Причините за предпочитанието на европейците към по-високи температури при прането са разнообразни. Въпреки че повечето са доволни от резултатите при 30°C, над една трета (34%) се съмняват, че тази температура ще премахне петната, а навикът е втората най-честа причина. Данните показват, че настройката за памучни тъкани при 40°C е най-често използваната на пералните машини, като продължителността на програмата обикновено варира между 90 и 120 минути. Идеалният вариант би бил уредите по подразбиране да се настройват на най-ниската оптимална температура. Въпреки че новите уреди позволяват промяна на настройките, 74% от потребителите остават на стандартната температура, а 30% не знаят, че могат да я променят.

За да удължим живота на дрехите и да намалим тяхното въздействие върху околната среда, AEG препоръчва следните пет стъпки.

**Стъпка 1: Помислете преди пране** 

Изберете правилни настройки, за да избегнете свиване и избледняване, което води до преждевременно изхвърляне на милиони дрехи. Използвайте уреди с функции като автоматично дозиране на препарата и кратки програми за премахване на упорити петна.

**Стъпка 2: Бъдете по-умни с технологията** 

Повечето хора не се възползват напълно от възможностите на уредите си. По-малко от половината (46%) рядко се запознават с инструкциите, а 22% никога не го правят. Разбирането на уреда може да доведе до по-устойчиви избори.

**Стъпка 3: Настройте по подразбиране на 30°C** 

Проверете стандартните настройки и ги променете на 30°C, подходящи за повечето пранета. При избор на нов уред, изберете такъв с настройки, благоприятни и ефективни за дрехите.

**Стъпка 4: Намалете времетраенето** 

По-кратките програми могат да удължат живота на дрехите. Те също така намаляват енергопотреблението, което е важно за 77% от потребителите. Намаляването на стандартните времеви настройки е стъпка, която домакинствата могат да предприемат веднага.

**Стъпка 5: Прочетете. Носете. Освежете.** 

Винаги проверявайте етикета за грижа - посочената температура е максимална, не препоръчителна. Честото пране износва дрехите, затова ги носете повече пъти между пранетата, проветрявайте ги и почиствайте петната отделно. Изберете уред с функция за пара, който освежава дрехите, пести вода и ресурси и намалява гънките и миризмите.

За да постигнем по-устойчиво бъдеще, не само говорим за пестене на ресурси, а за фундаментална промяна на начина, по който подхождаме към грижата за дрехите. С имплементирането на добрите практики и разработването на иновативни програми и технологии, глобалната компания за домакински уреди прави поредна стъпка към преминаването към по-устойчив начин на живот и отговорна консумация. Тя ще представи своите устойчиви иновации, насърчаващи по-отговорно потребление по време на IFA 2024 в Берлин, едно от водещите световни изложения за потребителска електроника и домакински уреди.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст