1 USD
1.86057 BGN
Петрол
73.79 $/барел
Bitcoin
$96,477.5

Ще се увеличават ли данъците и кои са най-големите проблеми на бюджета ни? (ВИДЕО)

Подготовката за еврозоната е тежка и пада на раменете на икономическия сектор, казва Владимир Сиркаров

 

"Всички неща, които говореше Доналд Тръмп в предизборната си кампания, не може да се случат или поне не бързо. Със сигурност той ще започне работа по тези линии, но това ще е дългосрочен процес. Интересно е да видим във външнополитически план какво ще предприеме, особено към Европа. Аз се надявм, че ще успеем да направим по пълноценни отношенията си със САЩ. Защото към момента, щатите са като по-голям батко на Европа, тя се обръща към него, когато има проблем", каза в Бизнес Видео Подкаст икономистът Владимир Сиркаров.

"Политическата воля да влезем в еврозоната на ниво говорене я има, но на ниво действия, я няма. Ние имаме още много работа за вършене. Освен тези критерии, които постоянно въртим за дефицита и т.н., има и много вътрешни неща, които трябва да изгладим. Тези неща обаче, без работещо правителство не могат да се случат. Всичко, което се случва у нас много добре се вижда от външните ни партньори", добави той. 

По думите му реално влизане в еврозоната може да има най-рано началото на 2026 г. "Банковият сектор и някои други са готови за влизане, но има много сектори, където предстои още доста работа. И една такава никаква ситуация, тези, които положиха усилия да са готови и са вложили много срудства, увисват с чакане. Подготовката за еврозоната е много тежка и за съжаление хората в парламента явно изобщо нямат представа какво как се случва и на каква цена", каза още Сиркаров. 

Според него до края на годината дефицитът на страната ще стане сериозен и ще трябва да се компенсира с някакви разходи, за да може да влезе в 3-те процента. Най-вероятно запълването ще дойде от капиталовите разходи. Най-вероятно ще има замразявания на заплатите в обществения сектор, вероятно ще се уеднаквят и ДДС ставките, които бяха променени. Неизбежно в едни момент ще се заговори и за повишаване на данъците, каза още икономистът.

Той е категоричен, че дори тези 3% дефицит, който гоним, са доста голям дефицит. "И това се случва при растяща икономика. Тези години, в които имахме икономически растеж, ние трупахме дефицит. А трябваше да е обатното, защото ако дойде криза, тогава наистина ще се наложи да се харчи повече", обясни Сиркаров. 

По думите му от ковид насам, работната заплата расте. Но трябва да е ясно, че ако няма достатъчно добро повишаване на производителността на труда, всяко едно повишаване на минималната и средната заплата е стрес за икономиката.

"За съжаление смятам, че темпът, с който се развива България е минимален. Имаме дадености, но не ги използваме. Относно бюджета притесненията са свързани с много раздутите разходи, те трябва да се свият. А в приходната част все повече ще се говори за увеличаване на данъци. Такива становища спрямо нас има и от международните институции", добави още експертът.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации