Великолепно Ferrari Coupé от 1958 г. на Анджелина Джоли отива на търг
Автомобилът е един от само 353-те екземпляра на Grand Tourer, проектиран от Pininfarina
Българските деца винаги се връщат с медали от олимпиадите по математика, казва проф. Харизанов
"Като ученик често участвах в олимпиади по математика и години след това исках да видя какво е да си от другата страна- да подготвяш ученици за олимпиади. Така започнах да подготвят деца за състезания. Дължа много в професионален аспект на хората, които са ме готвили мен преди 20 години и сега искам да върна този жест като помагам на деца", каза в Бизнес Видео Подкаст проф. Станислав Харизанов, математик от БАН и ръководител на Националния отбор по математика за ученици.
"Международната Олимпиада по математиката е най-старата олимпиада по природни науки. Тя е основана през 1959 година и първият домакин е Букурещ. Държавите, скоито участват активно във всичките 65 годишни олимпиади до момента са България и Румъния. Обикновено българските ученици се връщат от състезание с няколко медала. Тази година спечелихме 3 сребърни и 2 бронзови медала", разказа Харизанов.
Подготовката не е само теоретична, обикновено децата са добре подготвени. Но го има и психологичния момент. Някои прегарят, други преди състезание ги обхваща паника, добави той.
Харизанов е прекарал 10 години в Германия, където е направил и докторантура. Според него е добре, когато млад човек прекара време в чужбина и особено, ако се обучава там. Когато си в друга държава, учиш нещо различно, водиш различен живот, който ти дава много като опит и когато се прибереш в България, този опит изключително обогатява.
Много българи, които живеят в чужбина започнаха да се прибират в България. Това се видя като вълна по време на пандемията, каза още Харизанов.
По думите на му, голям проблем в образованието у нас напоследък е, че често има противопоставяне между родители и учители. "По мое мнение на учителите им се увеличават задължения, а им се ограничават правата. Те вече не са така уважавани, както беше преди време. Принудени са да внимават какво как казват на ученика, защото ако има оплакване от него после, става голям проблем", сподели математикът.
Друг голям проблем е, че все по-често родителите са много по-амбициозни от децата. Тази свръхамбиция товари много психиката на детето, добави той.
Какви са новите постижения в науката у нас и още полезна информация, гледайте във видеото.
Автомобилът е един от само 353-те екземпляра на Grand Tourer, проектиран от Pininfarina
За какво харчим по-малко?
Земеделците продават на ниски цени, каза Николай Киров