
Преминаване през проверка с двулитрова бутилка? На тези летища ще бъде възможно
Ето къде пътниците вече не са длъжни да изваждат по-големи контейнери с течности от багажа си.
Кой е най-големият замърсител от 19-ти век насам?
Китай в момента е безспорно водещият замърсител на планетата по отношение на емисиите на въглероден диоксид. Проследяването на емисиите на въглероден диоксид само чрез метрични тонове обаче може да не осветли напълно проблема със замърсяването, съобщава Forbes.
Тези 10 държави са отговорни за почти 70% от общите световни емисии на въглероден диоксид. Но не всички техни емисии са еднакви. От тях делът на Китай е цели 30,7%.
Китай е отговорен за повече емисии, отколкото следващите четири държави взети заедно. Страната печели само 1,5 долара на килограм емитиран въглероден диоксид. Много по-малко в сравнение със САЩ и Япония, но и с други развити и по-ефективни икономики. От друга страна, Китай отделя 8,9 тона на глава от населението, което е много по-малко от по-развитите му конкуренти. Но много повече от другите развиващи се страни.
САЩ са вторият по големина замърсител с 12,5% дял от световните емисии. Въпреки това, тази страна намалява емисиите си с един процент годишно. Освен това, тя е много ефективна и когато се разглежда реализираният БВП спрямо килограма емитирания CO₂. Статистиката на глава от населението обаче също е неблагоприятна с 15 тона, които средностатистическият американец изхвърля във въздуха.
Представянето на третото място на Индия се отразява предимно във факта, че тя е развиваща се страна, има голямо население, индустриализира се и иска да измъкне милиони от бедността. Ето защо те търсят по-гъвкави цели в преговорите за климата.
Въпреки че някои развити страни са много ефективни в производството си спрямо количеството газове, които отделят, анализаторите смятат, че те с право са най-засегнати от споразуменията и задълженията, свързани с климата, защото досега са допринесли най-много за замърсяването. По същия начин от тях се очаква най-много финансово да помогнат на развиващите се страни да се справят с изменението на климата.
САЩ са отговорни за 24% от всички емисии на CO₂ в атмосферата от 19-ти век насам. И те определено са първите. Въпреки че Китай е най-големият замърсител на планетата, едва от 2023 г. насам той се изкачи на второ място в списъка на най-големите емитенти на CO₂, наблюдавани във връзка с началото на индустриализацията през 19 век.
Интересна е и скоростта, с която Китай настига Европа. В началото на 90-те години на миналия век Китай е емитирал около 40% от количеството емисии, емитирано от настоящите членове на ЕС до този момент. До 2015 г. той е достигнал 80%, за да е напред сега.
ЕС сега е трети по исторически „принос“. Далеч зад него са Русия, Бразилия, Индия и Великобритания.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ето къде пътниците вече не са длъжни да изваждат по-големи контейнери с течности от багажа си.
Велинград има потенциал да развива медицински туризъм, според Мирослав Боршош
Актьорът, станал популярен с ролите си в Nip/Tuck и Charmed, почина на 56 години