С парите за цигари за 4 години може да си купите кола
Колко харчат пушачите на година за цигари
Кои стоки се търгуват най-много и кои поскъпнаха най-сериозно?
Пазар на стоки и суровини, подвластен на ограничено предлагане и растящи цени - такава картина рисува изпълнителният директор и председател на Съвета на директорите на Софийската стокова борса Васил Симов. В интервю за bTV Новините той коментира процесите от изминалата година и даде конкретни данни за динамиката при някои от най-важните стоки.
Интервю на Спас Стамболски
- Каква беше 2021 г. през погледа на Софийската стокова борса?
В началото на периода бях изразил мнение, че ще е плаха година предвид продължаващата пандемия и предстоящите избори, а то се оказа, че дори гласувахме още няколко пъти. В такива години обикновено бизнесът е по-предпазлив и несигурен. Забелязали сме, че винаги, когато се гласува, има някакъв ступор и по-вяла търговия, но без избори не може.
Като цяло през 2021 г. ние от Софийска стокова борса все пак отчитаме ръст в изтъргуваните обеми по стойност от около 15-20%. Това се дължи основно на активността на брокерите, но също и на покачването на цените на горивата и зърнените култури.
Така общият обем на изтъргуваните стоки при нас за 2021 г. е в размер над 500 млн. лв. Те са реализирани от участниците на нашите сесии.
По-важното обаче е, че негативните ефекти от пандемията продължават. Заради заболеваемостта се ограничава производството и на пазара има липса на съответните суровини и стоки и това кара цените им да се увеличават.
- Каква динамика на цените на основни стоки наблюдавахте през 2021 г.?
Относно суровината – слънчогледово семе се наблюдава по-умерен ръст, като на борсите в Украйна, която е най-големия производител на слънчоглед в света повишението е едва 2%. Причината за това е, че в Украйна и Русия има експортни такси за разлика от другите страни в света и ЕС.
В България цената на суровината е нагоре с 33% за година, като това може да се обясни с проблемите с реколтата в някои региони. Освен това у нас добиването на слънчоглед не е рентабилно поради технологично изоставане на земеделските стопани, както и в преработващата промишленост.
Рекордьор по поскъпване сред хранителните стоки в световен мащаб е рапицата с ръст от над 80% в рамките на година. Нейната цена достигна 778,50 долара на тон, като причина за това е ограниченото предлагане и засиленото и търсене за производство на биогорива.
В черноморския регион, където сме заедно с Украйна и Русия, се наблюдават сходни тенденции. Нашата продукция е около 7 млн. тона, като поне половината от тях се изнасят.
Царевицата, от която се произвеждат фуражи и от там тя влияе на цената на млякото и месото, поскъпна на пазара в САЩ с 29%. В Европа на пазарите на Франция и Украйна увеличението на цените е по-малко, но в края на 2021 г. се установи една сходна за трите пазара цена от 280 долара на тон.
В България поскъпването на царевицата е от около 40%, като 2021 приключихме с цена от 480 лева на тон.
- Кои са стоките, които се търгуват най-много на ССБ?
Това са горивата, които представляват над 70% от цялата търговия – бензин, дизел. На второ място по обем са зърнените култури – пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед с около 15% дял, а на трето са черните метали.
За нас обаче не е от толкова голямо значение обемът и вида на стоката, която се търгува. По-важното за нас като борса е да знаем, че по време на сесиите ние сме намерили истинската, пазарна цена на дадена стока.
През борсата минава между 2 и 5% от обема на дадена стока, но цената, която се формира тук служи за отправна точка на останалите над 90-95% от обемите, които се търгуват в страната. Ние това и наблюдаваме, когато се търгува примерно със зърно. Тогава големите компании отиват директно в дадения земеделски регион и там се договарят директно с производители и посредници, но се водят от нашите котировки.
- Как таксувате клиентите и посредниците, които търгуват през вашата платформа и как се издържа борсата?
С нарастването на обемите и популярността на нашата ССБ през годините ние постепенно намалихме таксите на нашите 60 члена, които получаваме за сключване на сделка. Тук е мястото да уточним, че макар броят на нашите членове да е няколко десетки чрез тях стоките стигат до хиляди клиенти.
Ако преди години таксите бяха около 0,5% от изтъргувания обем, то вече може да се видят и такива в размер на 0,1 – 0,05%. Така ние привличаме и повече участници на пазара и по този начин не тежим на сделката.
Борсата не формираме печалба и не разпределя дивиденти. Разчитаме изцяло на нашите фирми членки и техните борсови посредници, които осигуряват издръжката на борсата.
- Каква е прогнозата Ви за 2022 г.?
Винаги съм се въздържал да правя прогнози. Работата на борсата е да даде платформа за търгуване и да осигури прозрачност и равнопоставеност за участниците в търговията. Основната цел на борсата е откриването на равновесната пазарна цена
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
В кои професии има най-малко кадри?