1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Над 500 млн. лв. минали през Софийската стокова борса през 2021 г.

БГ Бизнес

Кои стоки се търгуват най-много и кои поскъпнаха най-сериозно?

Пазар на стоки и суровини, подвластен на ограничено предлагане и растящи цени - такава картина рисува изпълнителният директор и председател на Съвета на директорите на Софийската стокова борса Васил Симов. В интервю за bTV Новините той коментира процесите от изминалата година и даде конкретни данни за динамиката при някои от най-важните стоки.

Интервю на Спас Стамболски

- Каква беше 2021 г. през погледа на Софийската стокова борса?

В началото на периода бях изразил мнение, че ще е плаха година предвид продължаващата пандемия и предстоящите избори, а то се оказа, че дори гласувахме още няколко пъти. В такива години обикновено бизнесът е по-предпазлив и несигурен. Забелязали сме, че винаги, когато се гласува, има някакъв ступор и по-вяла търговия, но без избори не може.

Като цяло през 2021 г. ние от Софийска стокова борса все пак отчитаме ръст в изтъргуваните обеми по стойност от около 15-20%. Това се дължи основно на активността на брокерите, но също и на покачването на цените на горивата и зърнените култури.

Така общият обем на изтъргуваните стоки при нас за 2021 г. е в размер над 500 млн. лв. Те са реализирани от участниците на нашите сесии.

По-важното обаче е, че негативните ефекти от пандемията продължават. Заради заболеваемостта се ограничава производството и на пазара има липса на съответните суровини и стоки и това кара цените им да се увеличават.

- Каква динамика на цените на основни стоки наблюдавахте през 2021 г.?

  • Захар
    Цените на захарта например за миналата година са нараснали с около 20-25% на световните пазари, една от причините за това е, че все повече тази суровина се използва за производството на горива. Тя вече не се разглежда само като стока за консумация. В България за 2021 г. захарта се увеличи с 28%.
  • Олио, слънчоглед и маслодайни култури
    На борсата в Ротердам цената на олиото за година се е повишила с 13%, но в графиката се виждат резки колебания през първата половина на годината. Това се случваше преди да излязат прогнозите за новата реколта, когато имаше спекулативни очаквания.

Относно суровината – слънчогледово семе се наблюдава по-умерен ръст, като на борсите в Украйна, която е най-големия производител на слънчоглед в света повишението е едва 2%. Причината за това е, че в Украйна и Русия има експортни такси за разлика от другите страни в света и ЕС.

В България цената на суровината е нагоре с 33% за година, като това може да се обясни с проблемите с реколтата в някои региони. Освен това у нас добиването на слънчоглед не е рентабилно поради технологично изоставане на земеделските стопани, както и в преработващата промишленост.

Рекордьор по поскъпване сред хранителните стоки в световен мащаб е рапицата с ръст от над 80% в рамките на година. Нейната цена достигна 778,50 долара на тон, като причина за това е ограниченото предлагане и засиленото и търсене за производство на биогорива.

  • Петрол
    Суровият петрол също е сред рекордьорите по увеличение на котировките за 2021 г. с със скок от над 55%.

  • Зърнени култури
    Хлебната пшеница на пазарите във САЩ, Франция и Германия, които ние определяме като района „Атлантическото крайбрежие“ е поскъпнала с 23 до 27% на годишна база. През лятото на миналата година поради огромното търсене цената се повиши, като този ръст продължи до ноември и от тогава цените отново започнаха да спадат, но не дотолкова, че да компенсират цялото поскъпване.

В черноморския регион, където сме заедно с Украйна и Русия, се наблюдават сходни тенденции. Нашата продукция е около 7 млн. тона, като поне половината от тях се изнасят.

Царевицата, от която се произвеждат фуражи и от там тя влияе на цената на млякото и месото, поскъпна на пазара в САЩ с 29%. В Европа на пазарите на Франция и Украйна увеличението на цените е по-малко, но в края на 2021 г. се установи една сходна за трите пазара цена от 280 долара на тон.

В България поскъпването на царевицата е от около 40%, като 2021 приключихме с цена от 480 лева на тон.

- Кои са стоките, които се търгуват най-много на ССБ?

Това са горивата, които представляват над 70% от цялата търговия – бензин, дизел. На второ място по обем са зърнените култури – пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед с около 15% дял, а на трето са черните метали.

За нас обаче не е от толкова голямо значение обемът и вида на стоката, която се търгува. По-важното за нас като борса е да знаем, че по време на сесиите ние сме намерили истинската, пазарна цена на дадена стока.

През борсата минава между 2 и 5% от обема на дадена стока, но цената, която се формира тук служи за отправна точка на останалите над 90-95% от обемите, които се търгуват в страната. Ние това и наблюдаваме, когато се търгува примерно със зърно. Тогава големите компании отиват директно в дадения земеделски регион и там се договарят директно с производители и посредници, но се водят от нашите котировки.

- Как таксувате клиентите и посредниците, които търгуват през вашата платформа и как се издържа борсата?

С нарастването на обемите и популярността на нашата ССБ през годините ние постепенно намалихме таксите на нашите 60 члена, които получаваме за сключване на сделка. Тук е мястото да уточним, че макар броят на нашите членове да е няколко десетки чрез тях стоките стигат до хиляди клиенти.

Ако преди години таксите бяха около 0,5% от изтъргувания обем, то вече може да се видят и такива в размер на 0,1 – 0,05%. Така ние привличаме и повече участници на пазара и по този начин не тежим на сделката.

Борсата не формираме печалба и не разпределя дивиденти. Разчитаме изцяло на нашите фирми членки и техните борсови посредници, които осигуряват издръжката на борсата.

- Каква е прогнозата Ви за 2022 г.?

Винаги съм се въздържал да правя прогнози. Работата на борсата е да даде платформа за търгуване и да осигури прозрачност и равнопоставеност за участниците в търговията. Основната цел на борсата е откриването на равновесната пазарна цена

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

"Лукойл" трябва да внесе 13 млн. лв. за февруари във Фонд "Сигурност на електроенергийната система"

Лицата, които произвеждат нефтопродукти от суров нефт с произход от Русия или изнесен от Русия, се задължават да правят месечни вноски за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт

Галерии