Енергийният министър: Наличните горива в държавата са с 15% повече от миналата година

БГ Бизнес

Добивът на газ от Чирен е преустановен и дори се нагнетяват количества

С цитати на заглавия от различни медии, отразили образуването на опашки във вторник вечерта, започна брифинга на министъра на енергетиката Александър Николов. 

Той показа и профили във "Фейсбук", в които има платени публикации и в които се изразява тревога за покачващите се цени на горивата и евентуална тяхна липса.

По-рано днес министър-председателят Кирил Петков посочи, че паниката около горивата е създадена от младежката организация на ГЕРБ. Николов от своя страна показа фотография, на която се вижда, че от профил, свързан МГЕРБ, са разпространявани подобни информации.

"Мисля, че е ясно, че през последните няколко дни, особено със случващото се в Украйна, това е абсолютен и пример. Организирано мероприятие срещу стабилността в държавата", каза още Николов.

В момента спрямо 2021 г. има с около 15% повече количество горива. Дизелът през март миналата година е бил 210 млн. лв., а през тази е 243 млн. лв. Наличностите от бензин са 53 млн. литра при 48 млн. литра преди година, уточни енергийният министър.

Той посочи и че цените на нефта през последния месец са скочили значително, което допринася за високите цени на горивата. Еврото също е поевтиняло спрямо долара и това допъллнително води до нарастване на цените.

„За информация на бивш енергиен министър държавният резерв се ползва при определени обстоятелства, които към момента не са налични“, каза Николов по повод призива на депутата от ГЕРБ да се разблокират количества горива.

"Който сее ветрове, се знае какво ще жъне", допълни той.

Александър Николов коментира и изказването от страна на ГЕРБ, че в нощта, когато е започнала инвазията на Русия в Украйна, "Булгаргаз" е продала на ниски цени природен газ. Той посочи, че сделка на тази дата от страна на дружеството не е имало. Имало е такава от страна на "Булгартрансгаз" и тя е била покупка.

"В момента е спрял фактически добивът от Чирен и по възможност дори виртуално нагнетяваме количества. Целта е добиваният сезон да бъде удължен с месец, така че да може да се осигури безпроблемна работа на топлофикациите, както и на рафинерията в Бургас, защото природният газ е нужен за производство на петролни дестилати", каза още Николов.

Плащанията към "Газпром Експорт" за март също са извършени.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст