Черен петък и за горивата: У нас поевтиняха средно с 20 стотинки за месец

В момента цената на суровия петрол е средно 62 долара за барел или с 20% по-евтино, отколкото преди месец. Това са най-ниските нива от година насам.

Цената на суровия петрол достигна най-ниските си нива за година, а у нас горивата поевтиняха средно с 20 стотинки за литър в последния месец. 

В момента цената на суровия петрол е средно 62 долара за барел или с 20% по-евтино, отколкото преди месец. Това са най-ниските нива от година насам.

Снимка: btvnovinite.bg

У нас цените на дребно също са значително по-ниски спрямо същия период. По-осезаемо е намалението при бензина – един литър е с 29 стотинки по-евтин. За месец дизелът е поевтинял с 11 стотинки.

Снимка: btvnovinite.bg


На този фон у нас производители на био добавки предупреждават, че ако се приеме предложението на големите бензиностанции през зимата да не се влага еко компонент в дизела, това ще спести 3-4 стотинки на литър, но рискуваме санкции от Еврокомисията.

Снимка: btvnovinite.bg

Според наблюденията на потребители био добавките спестяват част от саждите, но и колата може да стане по-тромава. Такова е и мнението на Димитър Димитров, който е механик от 20 години и кара кола на дизел.

„Зимата замръзва при по-висока температура. Ако нормалният дизел замръзва при минус 25 градуса, тя ще замръзне при минус 20”, обясни майсторът.

Задължителният 7-процентов еко компонент всъщност е основно рапично или слънчогледово масло.

На част от земята, която обработва председателят на Асоциацията на зърнопроизводители – Костадин Костадинов, сее именно рапица. Не смята, че махането на добавката през зимата ще реши проблемите с цените на горивата: „Не знам дали ще бъде възможно зимата или когато и да е, да не влагаме био добавка в самите горива”.

Производители на био добавки заплашват, че ще сезират европейските институции, за да защитят правата си.

„Премахването на био компонента ще ни вкара в неизпълнение на този ангажимент, оттам следват наказателни процедури и наказателни мерки за страната”, посочи Димитър Минчев.

Aко цените на петрола в момента падат, то причината е, че предлагането му на надхвърля търсенето. Ако страните производителки отговорят на призивите за ограничаване на добива, догодина цените отново ще тръгнат нагоре.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст