От 1 януари в София влиза в сила и зона за ниски емисии за битово отопление
Какво означава това за домакинствата, които се отопляват на дърва?
Финансовото министерство са против, но на икономиката подкрепят идеята
Продължават критиките към идеите за намаляване на ДДС за различни стоки и услуги.
Пред bTV икономисти определят предложенията като „подигравка с гражданите“, с аргумента, че цените на крайните стоки и услуги няма да намалеят.
След като премиерът Борисов обеща ставката да стане 9 на сто за ресторанти, хотели и книги, „заваляха“ предложения от депутати това да се случи и в много други сфери, дори и за фитнесите.
Вчера финансовото министерство излезе със становище защо това не трябва да се допуска.
Само за ресторанти и кетъринг – това ще означава 150 млн. лв. дупка в хазната. Ако всички предложения станат факт, загубата ще е почти 1,8 млрд. лв. и тя ще трябва да се компенсира с ръст на корпоративния данък или на стандартното ДДС.
Днес министър Емил Караниколов коментира, че разбирал колегата си Горанов, но като министър на икономиката е на друга позиция.
„Работата на министъра на финансите е да има повече пари в хазната и по-малко разходи. Работа му е да съхранява държавния бюджет. Не търсете конфликт. Ако аз бях на неговото място, аз щях да имам абсолютно неговата позиция. В момента като министър на икономиката имам друга – че на този сектор, който е в изключително тежко състояние, трябва да се помогне“, каза Караниколов.
Парламентарните комисии подкрепиха само законопроекта на намаляване на 9% ДДС за книги, хотели и ресторанти. Бизнесът обаче, не е задължен да намали крайните цени за потребителите, така че това ще зависи от волята на всеки собственик.
„За мен това е подигравка с българските граждани, защото цените на крайните стоки и услуги няма да намалеят, тази разлика, която ще дойде с по-малката ставка на ДДС за ресторантьорите, те ще я присвоят под формата на печалба. Проблемът тук не е, че трябва да се подпомага този отрасъл, трябва, но чрез грантове, чрез директни схеми, чрез по-малка административна тежест, намаляване на таксите, но не и през данъчната система“, заяви Любослав Костов, доктор по икономика, КНСБ.
Икономистът твърди, че диференцираната ставка е „необмислена постъпка“ и, че когато се предлага намаление на приходите трябва да се каже с какво ще се компенсира дупката в бюджета. Утре всички идеи за по-ниско ДДС ще се гласува на първо четене в Пленарната зала.
Какво означава това за домакинствата, които се отопляват на дърва?
Мaркaтa й зaвлaдявa светa, a доходите достигaт глaвозaмaйвaщи суми
Голяма част от парите им не идват от бокса