1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Европейската комисия определи атомните и газови електроцентрали за "зелени"

БГ Бизнес
 

За да се изгради АЕЦ трябва страната да има план и средства за третиране на ядрени отпадъци, се посочва още в решението

Атомните електроцентрали, както и тези използващи газ бяха определени от Европейската комисия, като устойчиви инвестиции в контекста на енергийния преход и Европейската зелена сделка, предаде "Ройтерс".

Днешното одобрение следва предложението на Брюксел от навечерието на 2022 г. и е резултат от дълги преговори между държавите членки. То обаче все още е изправено пред възможността да не бъде прието.

С това определяне Европейската комисия на практика позволява проекти свързани с тези горива да получават по-лесен достъп до финансиране.

За да се определят като устойчиви проектите за атомни електорцентрали трябва да получат разрешение за строеж преди 2045 г. По-важното изискване е обаче, страните в които те са разположение да имат средствата и капацитета да съхраняват радиоактивните отпадъци.

Природен газ, но не съвсем

Инвестициите в газови електроцентрали трябва да отговарят на някои изисквания като това при производството им да отделят по-малко от 270 г. C02 на произведен киловатчас (централите на природен газ отделят около 500 г CO2 на произведен киловатчас бел. ред). Другият вариант е те да произвеждат годишно по 550 кг на киловатчас въглероден диоксид в следващите 20 години, което да им позволи първоначално да работят на природен газ, а впоследствие да преминават на горива като водород.

Преди по-малко от седмица изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов заяви, че в средносрочен план се планира изграждане на водородопровод в маришкия басейн, който да захранва централите там, които ще работят с горивото.

Еврокомисарят по финансовите въпроси Марейд Макгинес поясни на пресконференция, че решението на ЕК не е свързано с европейската енергийна стратегия, а цели осигуряването на яснота за частните инвеститори. По нейните думи енергийният преход няма да бъде възможен без привличането на частни средства.

Макгинес уточни, че комисията се стреми да улесни привличането на частен капитал в полза на обществената цел. Не говорим за енергийна политика, а за подход към финансовите пазари, посочи еврокомисарят.

В предложението на ЕК се предвижда държавите от ЕС да запазят отговорността си при определянето на т. нар. енергиен микс - разнообразието от използвани енергоизточници. ЕС не насочва инвестиции в определени сектори, нито забранява, заяви Макгинес.

В Съвета на ЕС предложението може да бъде отхвърлено с мнозинство от две трети, а в ЕП - с половината от подадените гласове на пленарно заседание. Ако няма възражения, предложението на ЕК може да влезе в сила от 1 януари догодина.

Настроенията в Европейска парламент

Според депутата от Зелените в ЕП Михаел Блос се очаква 250 евродепутати да гласуват против предложението на европейската комисия. Нужни са обаче 353, за да се спре днешното решение. То може да бъде блокирано и от държавите членки, но за това трябва 20 от 27 да гласуват против.

Еврокомисарят по финансовите въпроси Марейд Макгинес поясни на пресконференция, че решението на ЕК не е свързано с европейската енергийна стратегия, а цели осигуряването на яснота за частните инвеститори. По нейните думи енергийният преход няма да бъде възможен без привличането на частни средства.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии