
Над една трета от сметката за газ в София не е за самия газ, а за преноса му
Сравнение на разходите за разпределение на енергия в цяла Европа
Причината, е че няма политики за адресиране на високата инфлация, която е ключов критерии за приемането на еврото
Правителството води политика за повишаване на инфлацията, която ще ни отдалечи от еврозоната и приемането на единната европейска валута. Това е един от основните изводи, които прави Фискалният съвет, който има законовото изискване да даде оценка на предложение законопроекти за бюджета следващата година.
„Високият темп на инфлация в България изпреварва средния за Европа. Допълнителното му ускоряване с оглед на предложените политики рискува присъединяването на страната към еврозоната в обозримото бъдеще“, се посочва в доклада на институцията оглавявана от професора по финанси Борис Грозданов.
Една от целите на Фискалния съвет е независимо наблюдение и анализ на бюджетната рамка с оглед поддържане на устойчиви публични финанси, като дейността на структурата е записана в специален закон.
Според съвета правителството чрез „Бюджет 2022“ води политика на повишаване на доходите, която се вижда в увеличаване на минималната заплата на 710, както и в инвестиционната програма на правителството, която ще доведе до увеличение на заплатите.
Това увеличение на заплатите обаче няма да съответства на ръста на производителността на труда.
Сред плановете на правителството е увеличаване на възнагражденията на заетите в образованието.
От препоръките на независимия консултативен орган става ясно, че не ръстът на доходите, а овладяването на инфлацията следва да бъде сред основните цели на фискалната политика за предстоящите години, тъй като това е и един от критериите за сближаване, който трябва да бъде изпълнен за присъединяване към еврозоната.
Сравнение на разходите за разпределение на енергия в цяла Европа
Умният банкомат позволява на пенсионерите незабавно да конвертират златни наследства в пари в брой
Консумацията на червено месо и шофирането на автомобили обясняват почти цялата разлика