1 USD
1.74721 BGN
Петрол
65.05 $/барел
Bitcoin
$102,937.0

Новото строителство в Русия е със 122% по-скъпо

Как се променя жилищният пазар в Москва през последните 5 години?

Руският сектор на недвижимите имоти преминава през сериозни сътресения след прекратяването на програма за субсидирани ипотеки.  През юли правителството прекрати тази инициатива, която от 2020 година поддържаше ипотечните лихви на 8%. След промените основната лихва на Руската централна банка (ЦБР) достигна 19% и се очаква да нарасне още, предава The Moscow times.

Снимка: Getty Images/iStock

Ниските ставки стимулират мащабен бум в строителството и пазара на жилища.  Въпреки това същият подем допринесе и за засилване на инфлацията, която през 2024 достигна връх от над 9,1%. Инфлацията в страната се подхранва не от класически фактори като паричното предлагане, а от огромните военни разходи, които прегряват икономиката. Затова Централната банка на Русия предприе заедно с правителството мерки от непарична политикапрекратяването на ипотечните субсидии.

Как се променя пазара след промените?

Руският пазар на имоти веднага започна да усеща последиците. След рязък скок на сключените ипотеки преди края на субсидиите, през юли 2024 техният брой се срива наполовина, тъй като разходите по заемите нараснаха осезаемо. За да смекчат удара, строителните компании въведоха свои алтернативни схеми с гъвкави условия. Те предлагат ниска лихва в началото, която се повишава до пазарните стойности по-късно, при надеждата, че лихвите ще спаднат.

Междувременно, наемите започнаха да нарастват значително – което, в комбинация с високите ипотечни разходи, доведе до рязко влошаване на достъпността до собствено жилище. Изключение прави само т.нар. „семейна ипотека“ – програма, насочена към семейства с три и повече деца.

Снимка: Getty Images/iStock

Програмата за субсидирани ипотеки първоначално бе въведена като временна, но с времето се превърна в централен елемент на жилищния пазар. През 2023 тя представлява над 25% от всички ипотеки. По данни на The Bell, до първото тримесечие на 2023 - 70% от всички ипотеки и цели 96% от ипотеките за ново строителство са били субсидирани. За четири години държавата е изразходвала около 600 млрд. рубли (6,2 млрд. долара) за финансиране на тази инициатива. Прекратяването ѝ обаче разкри сериозни структурни проблеми – тя доведе до рязко поскъпване на новото строителство и разширяване на ценовата пропаст със стария жилищен фонд.

За хората извън преференциалните схеми достъпността се влошава рязко. По данни на Bloomberg Economics между април 2020 година и септември 2024 година цените на новото строителство са се увеличили със 122%.

До септември 2024 година възможността за покупка на собствен дом е намаляла с 60% спрямо март 2020 годиан. Причината – драстичният скок на ипотечните лихви, след спирането на субсидиите. Към момента средната лихва по ипотека в най-големите руски банки е над 22%, при основен лихвен процент от 19%. По официални данни, през септември е отчетен 57% спад в броя на новоиздадените ипотеки за ново строителство. Същевременно търсенето на нови апартаменти е спаднало с 30% спрямо началото на 2024 година.

Към това се добавят и нарастващите строителни разходи, подхранвани от инфлацията и сериозен недостиг на работна ръка. Това е резултата от ограничаването на трудовата миграция към страната.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук