1 USD
1.81179 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,185.8

Назряват признаци на имотен балон в САЩ

Недвижими имоти
 

Цените на жилищата се покачиха до нови висоти и продължават да се покачват

Цените на жилищата в САЩ се покачиха до нови висоти и продължават да се покачват, а някои наблюдатели на пазара и икономисти твърдят, че са видели признаци на назряващ "имотен балон".

Доскоро възможността за образуване на „балон“ не беше широко подкрепена. Но след като проучиха пазарите на жилища в САЩ, изследователите съобщиха, че са се появявили нови доказателства.

„Нашите доказателства сочат ненормално поведение на пазара на жилища в САЩ за първи път след бума в началото на 2000-те“, пишат изследователите. „Причините за безпокойство са ясни в определени икономически показатели, които показват признаци, че цените на жилищата през 2021 г. изглеждат все по-разминаващи се с фундаменталните показатели“, допълват те.

Много американци все още са обезпокоени от последната жилищна катастрофа през 2007 г., която беше подхранвана от евтини кредити и слаби стандарти за кредитиране, които доведоха до това, че милиони собственици на жилища дължат повече за домовете си, отколкото са стрували.

Но този път икономистите казаха, че притесненията им са с различен сценарий.

Само защото цените на жилищата се покачват неконтролируемо, не винаги означава, че жилищата са в „имотен балон“. И има много причини, поради които цените на жилищата са се покачвали стабилно през последното десетилетие и са се повишили още по-значително през последните две години. Сред тях са дисбаланси в търсенето и предлагането на пазара, нарастващи разходи за труд и строителство и високи или ниски лихви за ипотека.  

Цените могат да се покачват до точка, която наричат ​​​​„обичайност“, при която цените стават все по-несинхронизирани с икономическите фактори, лежащи в основата на пазара.

Една от възможните причини е че купувачите може да вярват, че цените ще продължат да се покачват и се страхуват, че ще пропуснат да хванат по-ниска цена на жилището сега и ще се принудят да плащат повече по-късно.

Този страх от пропускане, или „FOMO ефект“, може да повиши цените и да увеличи очакванията за по-високи цени напред.

Последиците от изобилието на жилищния пазар могат да включват надценени жилища, инвестиции, базирани на изкривени очаквания за възвръщаемост и намален икономически растеж и заетост.

Цикълът се прекъсва, когато политиците се намесват, стимулирайки инвеститорите да станат предпазливи и причинявайки прекратяване на притока на пари към жилищата. Това може да доведе до корекция на жилищния пазар или евентуално дори срив.

Изследователите препоръчаха на политиците и участниците на пазара да наблюдават внимателно местните пазари за бум на цените, за да отговорят по-добре, „преди несъответствията да станат толкова сериозни, че последващите корекции да доведат до икономически сътресения“.

Пригответе се за мехурчета

Поведението на купувачите и продавачите на жилища през последните две години е всичко друго, но не и нормално, посочиха изследователите. Цените са рекордно високи и продължават да се покачват. Все пак купувачите на жилища продължават да купуват. Лихвените проценти паднаха до рекордно ниски нива по време на пандемията, но това не обяснява лудостта на жилищния пазар.

Изследователите специално подчертават ролята на инвеститорите, които агресивно изкупуват жилища.

Те купуват 33% от жилищата в САЩ, което е с 5% по-голям дял от средния през последното десетилетие, според John Burns Real Estate Consulting. Бизнесът с ibuying - при който компания купува жилище срещу пари, за да го пооправи леко и да го препродаде отново - е само 1,7% от националния пазар на жилища през последното тримесечие на 2021 г., според Zillow. Но в някои градове делът на жилищата, които отиват при купувачи, достига 11%.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии