1 USD
1.88841 BGN
Петрол
76.82 $/барел
Bitcoin
$106,086.0

Две наши съседки са сред най-добрите европейски държави за инвестиции в имоти

Недвижими имоти

Къде са най-достъпните жилищата?

Недвижимите имоти в Европа са популярна възможност за инвестиция. Доклад на британската компания First Move International разглежда, кои са най-добрите държави за покупка на имот. Те определят ключови фактори като доходността от наеми, данъците и движението на цените на имотите. Ето, кои държави са на челни позиции в класацията.

Литва

Литва е безспорният лидер в Европа, когато става въпрос за възможности за инвестиции в недвижими имоти. В столицата Вилнюс средната доходност от наеми е 5,65%, според данни на Global Property Guide. Тази стойност е една от най-високите в Европа и има възвръщаемост за инвеститорите. Допълнително, цените на наемите в страната са нараснали с повече от 170% от 2015 г. насам. Ставката на данъка върху доходите от наем е само 15%, което улеснява максималната печалба от инвестициите. Литва не налага ограничения върху чуждестранните инвеститори, което е по-достъпно за международния пазар.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според данни на Евростат, цените на имотите в Литва са нараснали с над 10% през второто тримесечие на 2024 г. в сравнение със същия период на предходната година.

Естония

Естония заема второ място в класацията. Средната брутна печалба от наеми в Естония е около 4,5%, което я прави конкурентоспособна спрямо другите държави в региона. Данъкът върху доходите от наем е 20% – малко по-висок от този в Литва. Един от основните плюсове на Естония е същата липсата на ограничения за чуждестранни инвеститори.

Те могат свободно да купуват и отдават имоти под наем, което стимулира притока на международен капитал. Цените на имотите са се увеличили с 6,7% на годишна база до юни 2024 г., според данни на Евростат.

Румъния   
                                                                                                                                   

Румъния се нарежда на трето място сред най-добрите държави за имотни инвестиции в Европа. Средната годишна доходност от наеми в Румъния е 6,46%, една от най-високите стойности в Европейския съюз. Данъчната ставка върху доходите от наем е само 10%, което е значително по-ниско в сравнение с повечето държави в региона. Допълнителните разходи за сделки, като нотариални такси и такси за регистрация, също са сред най-ниските в Европа. Това прави процеса на закупуване и управление на имоти по-икономичен за нови инвеститори.

Ирландия

Ирландия е сред обещаващите дестинации за имотни инвестиции, въпреки че високите данъци и жилищната криза могат да бъдат пречка. Цените на наемите в страната са изключително високи, което предлага добра доходност за инвеститорите. Въпреки това, данъците могат да отнемат значителна част от печалбата. Ирландия е изправена пред жилищна криза, причинена от недостиг на нови строителства, което продължава да покачва цените на имотите нагоре. За дългосрочни инвеститори този растеж представлява възможност за значителна капиталова печалба.

Докладът посочва, че няколко европейски държави не предлагат достатъчно добра възвръщаемост и са по-рискови за инвестиции. Сред тях са Белгия, Франция и Гърция.

Белгия

Белгия има едни от най-високите транзакционни разходи в Европа, което затруднява инвестициите. Данъкът върху доходите от наем може да достигне до 50%, а средната доходност е около 4,2%. Въпреки че Брюксел предлага малко по-добра възвръщаемост, цените на имотите в страната са нараснали едва с 3,4% през второто тримесечие на 2024 г.

Франция

Франция е втората най-неблагоприятна дестинация според доклада. Средната ставка на данъка върху доходите от наем е 18,28%, което намалява нетната печалба. Освен това цените на имотите в страната са спаднали с 4,6% през 2024 г., което увеличава риска за инвеститорите.

Гърция

Гърция е на трето място сред най-неблагоприятните държави за инвестиции. Високите разходи за закупуване и ставката на данъка върху доходите от наем, която надвишава 33%, правят пазара по-малко атрактивен за чуждестранни инвеститори.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст