
6 луксозни часовника, които не са Rolex
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Близо 6 пъти спадат постъпленията от работещи в чужбина българи
Емигрантските работнически преводи (ЕРП, workers' remittances) са парични преводи, които се извършват от емигранти в чужбина (гурбетчии) основно за подпомагане на членове от семейството, които са останали в родината по различни причини. Това е разпространена практика в по-слабо развити икономики. Работата на емигранти в по-развити икономики е сравнително добре платена от позицията на родната страна, а преводите в по-силната валута са желани спрямо по-слабата валута на недоразвитата икономика.
Такава практика се забелязва и се отчита и в България, доколкото ангажиментът с работа в развитите западни икономики е относително достъпен, а е и сравнително доходоносен. У нас, с времето, този вид ЕРП започнаха да се използват не толкова за изхранване на останали в родината членове на семейството (като например родители, които се опитват да се задоволят с доходи, които им осигурява пенсионната система, както и да допълват нуждите си със собствена селскостопанска дейност с оглед осигуряване на прехраната), а като изгодна инвестиция. Голяма част от емигрантите са пределно наясно с инвестиционните възможности в родината си, а и не се чувстват особено комфортно в новото си работно амплоа. Те мислят за евентуално връщане в родината, като оценяват и възможностите за печеливша инвестиция.
В последната декада нетните постъпления от ЕРП в България са впечатляващо високи както в абсолютни единици, така и в относителни измерения (Фигура 1). С времето те достигат до повече от един милиард EUR годишно (например за 2017-2019 г.), а и формират повече от една десета от брутните инвестиции в страната (оценени по показателя „Бруто образуване на основен капитал“ от статистиката на БВП). Пандемията Covid-19 обаче променя драматично ситуацията. Нетните ЕРП спадат до под 200 млн. EUR годишно (примерно 6 пъти!) и поддържат стабилно равнището до средата на текущата година.
Фигура 1
Пандемията принуди връщане на голяма част от родните гастарбайтери обратно в родината, което се свързва и с рязкото свиване на свързаните нетни валутни ЕРП. Този процес обаче не е еднозначен за сравнимите с нас страни, т.е. с тези, заедно с които бяхме членки на СИВ до 90-те години на миналия век, а по-късно се присъединихме към ЕС. За тях е възприето условното означение „страни СИВ-ЕС“.
На Фигура 2 е представена динамиката на относителното равнище на ЕРП за седем страни СИВ-ЕС (България, Естония, Полша, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия), за 2011-2020 г. Данните са последните налични по EUROSTAT, като липсва информация за Литва и Латвия. Виден е драстичният спад на постъпленията в България, но в другите страни не се забелязва подобен феномен.
Фигура 2
Подобна специфична динамика следва да има своето обяснение. Преди всичко величината на ЕРП е обратно пропорционална на степента на икономическо развитие на конкретната страна. Това е причината, поради която за 2011-2019 г. българската линия е твърдо над всички останали. Най-близко до нас е Румъния, но там относителното равнище на ЕРП е примерно с една трета по-ниско. Пандемията предизвиква драстичен спад на ЕРП за България (с повече от две трети), докато при другите страни процесът е значително по-уравновесен.
Видимо пандемията е причинила масирано връщане на български работнически емигранти в родината. Обяснението би могло да бъде в характера на работата, с която преобладаващата част от българската работническа емиграция е ангажирана. Това са дейности в обслужваща сфера, изискващи неквалифицирани знания и умения, които бяха рязко свити по време на пандемията, при това за неопределено време.
Подобна констатация поставя въпроси, свързани с конкурентното образователно равнище на българските граждани. Презграничното движение на хора в ЕС е своеобразна практика, но въпросът е за качеството на трудовите ресурси, които търсят препитание в чужбина. Далеч не всички емигранти от България са с пределно ниска квалификация, но е видно, че те не са малко. Тези, които напускат страната за да получат по-качествено образование в чужбина, са и по-способните и интелигентните, те съумяват да се адаптират към променените условия, да заемат квалифицирани длъжности и постове и остават твърдо в новата си родина. Като правило те нямат и необходимост от извършване на ЕРП към България.
В по-ранно изследване беше показано, че България се намира в опашката на наредбата по страни в Източна Европа по включени университети в първите 2000 на брой университети в света. В наредбата на Център за световно университетско ранжиране (The Center for World University Rankings) България има само два университета, включени в първите 2000: Софийският университет е на 854-то място, а Медицинският университет – София е класиран на 1296-то място.
Към тази твърде неблаговидна класация трябва да добавим е непрестижното качество на предуниверситетското ни образование, което като цяло предопределя голяма част от българската работническа емиграция като хора за всичко!
*Мненията на авторите са лични и не ангaжират редакцията на businessnovnite.bg или bTV Media Group
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Как вулканите могат да станат източник на устойчиво строителство
Вече са създадени такива сайтове, насочени към потребители на криптовалути