За да се ограничи опасността: Предприемач предлага терминали за лекарства, вместо вендинги (ВИДЕО)

По негови думи близо 20% от населението на страната няма достъп до лекарства

 

„Отровата се получава с дозата.“

Това казва нашият гост днес Емил Папазов, който се обявява твърдо против всеки да има неконтролиран достъп до вендинг машини за лекарства и предлага на пазара нова алтернатива. Ще наречем тази иновация терминал. Нека не го бъркаме в вендинг. Тук основното е, че лекарствата стигат до пациента само след консултация с фармацевт, осъществена с телевръзка.

Идеята в България да бъде пуснат такъв терминал датира вече от повече от 10 години след проучване на PosPharma, установило, че 90% от населените в България няма аптека и близо 20% от населението на страната, което живее в тях, няма достъп до лекарствени продукти нито в светлата, нито в тъмната част на денонощието.

„Една Германия, която винаги е взимана за пример в Европа по отношение на фармацията, за 10 години има затворени около 3000 аптеки. През 2024 г. ще затворят още над 600 аптеки. Трендът е ужасяващ. Миналата седмица най-голямата верига аптеки в САЩ Wall Green обяви затваряне на близо 20% от аптеките си, като те изтъкват две неща като причини – увеличен брой доставки и младите фармацевти отказват да работят по този начин“, казва Емил Папазов.

По негови думи младите в професията искат гъвкаво работно време и искат да могат да са мобилни, както и да са много по-дигитални.

„През последните 10 години, под 10% от младите фармацевти, които се дипломират, започват да работят в аптеки“, казва Папазов.

Разликата между вендинг машина и терминал за лекарства?

Най-важната разлика е, че при терминалите фармацевта осъществява различни функции. Пациентът отправя устно към него запитването и ако фармацевтът не разреши продажбата на лекарството, то продажба не може да бъде осъществена. Осъществява се и видео запис на всяка продажба, като всеки контролен орган може да поиска записа и да се види какво се е случило и какво са си казали фармацевта и пациента, какви документи са били изискани и как е било платено.

Идеята на тези иновативни машини е да бъдат поставени на места без достъп до аптека или като възможност да се купуват лекарства в тъмната част на денонощието.

В момента е инсталирана само една такава машина в София.

„Имаме и машини на склад, но не ги поставяме, защото регулацията не е така направена, че да може те пълноценно да бъдат инсталирани там където хората се нуждаят от тях“, казва той и каза, че очаква регулаторни промени особено след скорошната дискусия в Народното събрание по отношение промени в закона, които бяха на крачка да позволят продажба на лекарства от вендинг машини.

Машината приема и рецепти, а фармацевтът, който използва теле връзката може да е навсякъде по света.

Вижте как се ползва машината във ВИДЕОТО!

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст