
Тест на германска космическа ракета завърши с експлозия
Ракетата експлодира след 40 секунди във въздуха
Какво се случи с компанията?
Фирмата за генетични тестове 23andMe заяви, че е подала молба за защита от фалит по глава 11, за да улесни продажбата си, след години на борби за намиране на устойчив бизнес модел.
В изявление, обявяващо фалита, фирмата каза, че главният й изпълнителен директор Ан Войчицки е подала оставка незабавно. Тя ще остане в борда на директорите на компанията, съобщава CNN.
В края на миналата година компанията заяви, че съкращава около 40% от работната си сила, което се равнява на около 200 служители, и прекратява по-нататъшното развитие на всички свои терапии като част от програма за преструктуриране, според Reuters.
През септември всичките седем независими директора на компанията подадоха масова оставка , като се позоваха на разочарованието си от „стратегическата посока“ на главния изпълнителен директор и усилията да направи 23andMe частна.
Компанията, която стана публична през 2021 г., никога не е реализирала печалба. Акциите скочиха след листването, оценявайки за кратко компанията на 6 милиарда долара. Wojcicki, който притежава 49% от компанията, стана милиардер. Неговият основен продукт, комплект за ДНК тестове у дома, предлага „персонализирани генетични прозрения“, които според компанията могат да маркират потенциални рискове за здравето, като например вероятността от развитие на Алцхаймер или някои видове рак.
23andMe се опита да превърне еднократните купувачи в абонати с обещанието за постоянна обратна връзка и персонализирани уелнес планове, но според съобщенията не успя да постигне целите си.
През 2013 г. се появи американски патент за база данни, която използва ДНК тестове, за да каже на бъдещите родители какви черти могат да наследят бъдещите им потомци, беше критикуван от експерти.
23andMe казва, че неговият калкулатор за наследяване на семейни черти може да предвиди риска от наследяване на специфични заболявания, както и подробности като височина, тегло, цвят на очите и дори личност. Двойките изпращат на фирмата проба от слюнка, за да видят какви могат да бъдат техните бебета.
Критиците обаче нарекоха проекта "етичен и социално коварен". От компанията излязоха с изявлението, че компанията никога не е преследвала концепциите в патента, извън техния калкулатор за наследяване на семейни черти, нито имат планове да го правят.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ракетата експлодира след 40 секунди във въздуха
В бъдеще основните задачи, изпълнявани от служители от поколението Z, ще бъдат извършвани от компютри
Ето кои са 20-те града с най-много зелени площи в света