
Вторият по големина индустриален парк в страната ще бъде изграден в Сливен
Сред най-ценните активи е старото летище "Бършен"
Как двама приятели създават компания, която популяризира жестовия език в България
В свят, където думите често се губят в шума, жестовият език предлага тиха, но мощна връзка между хората. Двама приятели от Пловдив, Александър Калинов и Борис Бъндев, превръщат тази връзка в мисия чрез своята компания Stray Sheep.
Тази седмица в рубриката ни „Корпоративни истории“ ви разказваме за тихия бизнес с мисия. Разговаряме с Александър Калинов, съосновател на компанията, посветена на популяризирането на жестовия език в България.
Всичко започва с едно приятелство. Александър и Борис се запознават във Френската гимназия в Пловдив. Те са още тийнейджъри, когато жестовият език се появява в живота им, но не като мисия, а като тайно оръжие за подсказване по време на тестове и средство за комуникация в шумни дискотеки. Това, което тогава е просто забавление, с времето се превръща в нещо далеч по-дълбоко.
"Беше забавно и полезно", споделя Александър.
След години, осъзнават, че жестовият език има потенциал да бъде нещо повече от лична шега. Така се ражда идеята за социален бизнес, който цели да направи жестовия език достъпен за всички в България.
Компанията е изцяло финансирана от труда, знанията и страстта на двамата създатели.
„В Щатите социалното предприемачество е нормална практика. В България все още се възприема като екзотика“, споделя Александър. Но това не ги спира.
Чрез онлайн курсове, срещи на живо и кампании в социалните мрежи, те правят жестовия език достъпен – не само за професионалисти, а и за обикновени хора, които просто искат да научат нещо ново.
„Става модерно, става като хоби“, отбелязва Александър.
Освен това, компанията провежда корпоративни обучения, помагайки на фирми да станат по-достъпни за глухи служители и клиенти. Компанията е осигурила жестов превод за над 5000 глухи хора.
Едно от най-емоционалните преживявания за Александър е решението да се върне от Англия в България, за да стартира Stray Sheep.
"Хвърлих всичко, което съм постигнал в живота си, да се върна тук в България, да стартираме този бизнес," споделя той.
Друго значимо събитие е турнето на Stray Sheep из големите градове в България, където се срещат с глухи хора, за да разберат техните нужди и проблеми.
„Срещахме се с глухи хора…запознавахме се с тях, виждахме какви са техните проблми. Правихме един вид жива анкета и това беше много полезно за нашия бизнес.“
Въпреки успехите, Калинов е наясно, че в България темата все още среща бариери особено когато става дума за заетост на хора със слухови затруднения.
„Много работодатели смятат, че не могат да осигурят подходяща среда. А истината е, че с малко усилие и много емпатия всичко е възможно.“
Жестовият език е официално признат у нас от 2021 г., но реалната интеграция на глухите хора тепърва започва. Затова екипът на Stray Sheep не спира работа като организира турнета в различни градове, среща се лично с представители на глухата общност, слуша техните проблеми и нужди, защото всичко се решава от чуващи, а глухите хора имат какво да кажат – стига някой да иска да ги чуе.
"Създават се едни закони, правят се едни неща, които са направени изцяло от чуващи хора и чуващите хора си мислят, че от това имат нужда глухите, а всъщност е напълно обратното" казва Александър.
Първият жест, който Александър научава, е съвсем нецензурен, признава той с усмивка. Но първият истински жест, който ще остане винаги в сърцето му, е този за „обичам те“. Това е комбинация от три букви на международния жестов език: I, L и Y – I Love You.
„Където и да го покажеш, значи едно и също“, казва той с усмивка. Това е език, който свързва хората отвъд звуците.
Едно от най-силните послания, които Stray Sheep отправя, е просто: Всеки трябва да научи поне 50 думи на жестов език.“ Това е тяхната мисия. И благодарение на тях, ние също направихме първата крачка. Екипът ни научи първите си думи на жестов език.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Сред най-ценните активи е старото летище "Бършен"