1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Как водещият европейски производител на батерии Northvolt стигна до провал

Корпоративни истории

Компанията бе създадена със сериозни амбиции: да изгради заводи и да намали зависимостта от китайския пазар

Northvolt (Нортволт), европейският гигант в областта на батериите, се срина, а факторите, които допринесоха за фалита, са многобройни. Това става ясно от най-новите разкрития, свързани с шведската компания, която през годините обещаваше да се превърне във водещ европейски производител на батерии за електромобили.

Northvolt бе създаден със сериозни амбиции: да изгради големи заводи в Европа и намали зависимостта от китайския пазар за производство на литиево-йонни батерии, казва БТА. 

Инвестициите, които компанията получи от правителства и частни лица, изглеждаха обещаващи и индикациите бяха, че тя е на прав път. Зад фасадата на иновациите и напредъка обаче се крият редица проблеми, които в крайна сметка доведоха до фалита на Northvolt, пише италианското издание Money.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Вътрешни скандали, производствени неуспехи, съмнителни финансови решения и неизпълнение на много от обещанията са само част от причините, поради които Northvolt се срина.

Причините за фалита: Илюзия за самодостатъчност

Northvoltимаше амбициозни планове да се превърне във водещ европейски производител на батерии за електрически автомобили, но се срина под тежестта на редица критични фактори, които подкопаха финансовата и производствена стабилност на компанията.

Основана с намерението да намали зависимостта от Азия и по-специално от Китай в производството на литиево-йонни батерии, шведската компания породи големи очаквания, както сред европейските правителства, така и сред частните инвеститори. Зад привидните иновации и напредък обаче се криеше съвсем различна реалност - плетеница от вътрешни скандали, грешни решения и неизпълнени обещания.

Мечтата на Northvolt беше да създаде "европейски гигант", способен да произвежда  батерии за електрически автомобили на място, като по този начин намали зависимостта от азиатските доставчици, особено от Китай. Компанията заложи всичко на изграждането на производствени предприятия в Европа, но тази стратегия се оказа неуспешна.

Качеството и произходът на основните компоненти на батериите са важен аспект. Въпреки обещанията за производствена независимост Northvolt продължи да внася катода, ключов компонент за работата на батерията, директно от Китай. Това подчертава неспособността на компанията да произвежда сама висококачествени батерии, което подкопа репутацията ѝ на пазара.

Зависимостта от външни доставчици имаше опустошителни последици. Недостигът на ключови компоненти и лошото качество на материалите доведоха до забавяне на производството и по-ниско качество на крайния продукт.

Окончателният срив: договорът с BMW

Въпреки първоначалните проблеми Northvolt продължи да търси решения, за да запази позициите си на пазара. Финансовите решения на компанията обаче се оказаха катастрофални. По време на кризата шведският гигант натрупа значителни дългове към доставчици, които възлизаха на десетки милиони евро.

Това допълнително отслаби капацитета за инвестиции и растеж. Един от най-значимите епизоди в упадъка на Northvolt е фалитът на американското му подразделение, последван от този на шведското му дъщерно дружество. Междувременно изпълнителните директори, включително бившият главен изпълнителен директор Петер Карлшон, продължиха да получават многомилионни заплати и бонуси, което породи съмнения относно начина на управление на средствата на инвеститорите.

Окончателният срив на Northvolt дойде с прекратяването на договора с BMW за доставка на батерии на стойност 2 млрд. евро. Този договор беше едно от основните предимства на компанията, но загубата на такъв важен клиент допълнително разклати доверието на инвеститорите и други потенциални клиенти, като я направи уязвима и неспособна да изпълни обещанията си.

Има ли надежда? 

Акционерите на Northvolt, сред които са германската автомобилна компания Volkswagen Group и американската инвестиционна банка Goldman Sachs гласуваха производителят на литиево-йонни батерии да продължи дейността си, докато си осигури финансова подкрепа.
През ноември 2024 г. производителят на автомобилни батерии съобщи, че  е подал "молба в САЩ за защита от кредитори, докато реорганизира своята дейност". В съобщението на компанията се посочваше, че  "доброволната реорганизация улеснява достъпа до парично обезпечение в размер на приблизително 145 млн. долара и финансиране от 100 млн. долара". Молбата за защита от кредитори, подадена от "Нортволт" в САЩ, обаче на практика означава, че компанията е в процедура на фалит.

Според източници на Reuters Northvolt е поискал от акционерите в края на януари да предоставят 1,29 милиарда долара през идните две години, за да помогнат за възстановяването му. 

На фона на плана за преструктуриране Northvolt се споразумя през февруари да продаде подразделението си за електрически батерии за тежката промишленост, едно от малкото печеливши звена, на своя клиент и партньор Scania.

В контекста на стремежа на Европа да намали зависимостта си от азиатските доставки и да се превърне в център за производство на батерии за електрически превозни средства, фалитът на Northvolt показа присъщите трудности при осъществяването на тези амбиции. Случилото се подвига важни въпроси за устойчивостта на производството на батерии в Европа и за предизвикателствата, пред които са изправени дружествата, за да се конкурират със световните гиганти. Закъснели мерки ли са планът за преструктуриране и търсенето на финансова подкрепа на фона на постоянно променящия се глобален контекст и сянката на Китай? Може би отговорът на този въпрос ще покаже и доколко Европа може наистина да е конкурентоспособна.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук