Защо SVB и Signature Bank се провалиха и кои сектори са засегнати?

Според анализатори, колапсът на SVB няма да повтори финансовата криза от 2008г., но ще се усети в ключов сектор

 

Фалитът на SVB не създава значителен риск за европейската банкова система, според европейските институции. Анализатори също смятат, че световната финансова криза от 2007-2008 година няма да се повтори. Въпреки това ситуацията се следи отблизо. А анализатори в САЩ считат, че този фалит ще се усети в целия технологичен сектор. 

  • Кои отрасли са засегнати?
  • Има ли други банки, които са изложени на риск?
  • Какво означава колапсът на банката за лихвите?
 

Колапсът на Silicon Valley Bank вероятно ще се усети в целия глобален технологичен сектор през следващите години.  Инвеститори, казват пред CNBC, казаха, че може да има проблеми за стартиращите компании, които се опитват да получат достъп до своите средства и кредитни линии, за да плащат на работниците

 

Банка на Силиконовата долина  беше гръбнакът на много стартиращи компании и фондове за рисков капитал по света.  Ефектите от неговия колапс, най-големият банков фалит след финансовата криза от 2008 г., вероятно ще се усетят в технологичния пейзаж в световен мащаб през следващите години. 

 

 

 Американските регулатори затвориха SVB в петък и поеха контрола върху нейните депозити.  След това регулаторите казаха в неделя, че вложителите в SVB ще имат достъп до парите си в ход, насочен към спиране на по-нататъшното заразяване. 

 

SVB се опита да събере пари, за да покрие загуба от продажбата на активи, засегнати от по-високите лихвени проценти.

 

Мълвата за проблемите накара клиентите да се надпреварват да теглят средства, което доведе до криза с наличните парични средства.

Властите също така поеха и Signature Bank в Ню Йорк, която имаше много клиенти, занимаващи се с криптовалута, и се смяташе за най-уязвимата институция от подобно банково бягство.

 

Снимка: Reuters
И SVB, и Signature Bank са специализирани в един сектор. Те също бяха прекалено изложени на активи, чиито стойности бяха подложени на натиск от нарастващите лихвени проценти, пише BBC. 

Но епизодът има потенциала да повлияе на света на технологиите по няколко начина, от затрудняване на стартиращите компании да набират средства до принуждаване на фирмите да променят своя бизнес модел, според инвеститори и анализатори, които говориха с CNBC. 

„Последното нещо, от което се нуждаехме“

 

Снимка: Reuters
SVB беше от решаващо значение за растежа на технологичната индустрия не само в САЩ, но и на места като Европа и дори Китай, се казва в материал на CNBC. 

40-годишната институция имаше тясна връзка със света на технологиите, предлагайки традиционни банкови услуги, както и финансиращи компании, които се смятаха за твърде рискови за традиционните кредитори.  SVB предоставя и други услуги като кредитни линии и линии за стартиращи фирми.  

Когато времената бяха добри, SVB процъфтяваше.  Но през последната година Федералният резерв на САЩ повиши лихвените проценти, което навреди на някогашния технологичен сектор.  Средата за финансиране стана по-трудна за стартиращи фирми в САЩ, Европа и другаде. 

Колапсът на SVB дойде в вече труден момент за стартиращите инвеститори. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст