
Кристалина Георгиева: Колкото по-дълго остане несигурността, толкова по-скъпо ще ни струва
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Европейски еквиваленти на тези платежни платформи вече са предложени
Потребители в социалните мрежи твърдят, че президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард е обявила планове за премахване на американски разплащателни карти като Visa, Mastercard, PayPal и Alipay, съобщи Euronews.
Информацията се разпространява с бързи темпове главно в социалната мрежа X и се казва, че Лагард е обявила намерения да замени тези системи с европейски алтернативи. В една публикация на нидерландски дори се съобщава, че Лагард иска да ги замени с ново дигитално евро – проект на банката. В действителност обаче думите на Лагард са извадени от контекста.
Търсенето в Google по темата води до интервю, което тя дава за ирландската радиостанция Newstalk на 2 април и в което предупреждава, че Европа трябва да спре да зависи от американските и китайските технологии. Подчертава, че е важно Европа да може да поеме контрола върху собствените си цифрови плащания.
„Като се замислите в момента, много от нашите цифрови плащания - електронна търговия, peer-to-peer, или използването на картата или телефона - винаги разчитате на неевропейска инфраструктура. Независимо дали използвате карта или телефон, това става чрез Visa, Mastercard, PayPal, Alipay. Откъде идват всички тези плащания? Ами от САЩ или от Китай. А целият инфраструктурен механизъм, който позволява плащането - кредитно и дебитно не е европейско решение. Това е моментът, в който смятам, че трябва да намалим тази уязвимост и да се уверим, че има европейска оферта, която да е на разположение, за всеки случай. Никога не се знае“, коментира в интервюто Лагард.
При внимателно вникване контекста на думите на председателят на ЕЦБ ясно се разбира, че тя иска европейска алтернатива, която да съществува наред с тези американски и китайски методи за плащане, но не споменава да бъдат забранени.
Европейски еквиваленти на тези платежни платформи вече са предложени. Например, Wero е дигитален портфейл, който позволява на потребителите да превеждат пари само чрез телефонен номер, като постепенно ще им предлага възможност да изпращат средства и към други потребители в Европа.
Той възниква като резултат от Инициативата за европейски разплащания (European Payments Initiative) – мрежа от европейски банки, създадена през 2021 г. с цел да предостави единна дигитална разплащателна услуга за всички бизнеси и граждани.
Wero в момента е достъпен в Белгия, Франция и Германия, като се очаква и други страни да се присъединят.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Решението идва на фона на икономически сътресения
Кои са те и как да ги избягвате