1 USD
1.80844 BGN
Петрол
74.95 $/барел
Bitcoin
$83,391.8

След изстрелването на хиперзвуковата ракета: Срив на руската рубла

Финанси

Валутата достигна най-ниското си ниво спрямо щатския долар от март 2022 г.

Руската валута беше силно нестабилна по време на почти тригодишната военна офанзива на Москва срещу Украйна, реагирайки драматично на събитията на бойното поле и западните санкции.

Снимка: iStock

Централната банка определи официалния си обменен курс за рублата на 102,58 спрямо щатския долар, показват данни, публикувани на нейния уебсайт, най-ниското ниво от 24 март 2022 г., месец след началото на конфликта, , предава БГНЕС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Последният спад дойде часове след като руският президент Владимир Путин каза, че Москва е изстреляла хиперзвукова ракета от ново поколение срещу Украйна.

Лидерът на Кремъл намекна, че новата ракета може да носи ядрени оръжия и каза, че Москва вижда САЩ и техните европейски съюзници като легитимни цели.

Снимка: EPA

Заплашвайки "решително" отмъщение за всяка по-нататъшна ескалация, Путин каза, че украинският конфликт е придобил "елементи от глобален характер". 

Анализатори казаха, че валутата е била силно засегната от Съединените щати на 21 ноември, които обявиха санкции срещу руския кредитор Газпромбанк, широко използван за обработка на международните енергийни плащания на Москва.

„Има значителен риск отслабването на рублата да продължи“, каза Евгений Коган, професор във Висшето училище по икономика в Москва.

Санкционираните руски банки не могат да извършват транзакции, които засягат финансовата система на САЩ по някакъв начин.

Достъпът до САЩ е толкова важен, че дори незападни банки и компании обикновено спират автоматично сделки със санкционирани лица.

„В крайна сметка ще бъдат изградени нови международни вериги за плащане, но докато този процес не бъде завършен, приходите от износ може временно да намалеят. Така че рублата вероятно ще се обезцени през следващите месеци“, добави Коган в Telegram.

Преди да започне пълномащабната си офанзива срещу Украйна, руската валута се търгуваше на около 75-80 спрямо щатския долар.

Официалният курс, определен от централната банка и базиран на данни за търговия, падна до рекордно ниско ниво от 120 през март 2022 г., преди да започне да се възстановява.

Способността на Русия да пренасочи своя ключов износ на петрол и газ далеч от Европа осигури подкрепа на рублата през целия конфликт.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук