1 USD
1.66383 BGN
Петрол
68.61 $/барел
Bitcoin
$109,237.0

Румъния е в тежка криза, вдигат данъци и такси

През 2024 г. Румъния имаше най-големия бюджетен дефицит от страните в Европейския съюз

По време на пресконференция, излъчвана на живо в интернет, румънският премиер Илие Боложан обяви нови данъци и такси. Той сравни настоящата икономическа ситуация в страната с тази от 2010 г.

„Тогава не бяха взети мерки навреме и това доведе до увеличение на ДДС от 19 на 24 процента и орязване на заплатите в публичния сектор с 25 на сто. Не се намираме в много по-различна ситуация, но не бива да чакаме последния момент и да се окажем притиснати до стената“, заяви Боложан.

Той припомни, че миналата година Румъния е имала най-големия бюджетен дефицит от страните в Европейския съюз и втория най-голям за последните 30 години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Илие Боложан подчерта, че ако Румъния продължава по този начин, няма да бъде способна да си покрива сметките, включително заплати и пенсии, ще загуби доверието на кредиторите и рискува да попадне в категория „боклук“ (junk) на кредитния рейтинг.

За да не се стига до сценарий, подобен на гръцкия от 2010 г., румънското правителство ще излезе с три пакета от мерки това лято, които включват и възстановяване на ДДС с две ставки: 11 и 21 процента, посочи премиерът. 

Стандартната ставка на ДДС в момента е 19 процента, като има и две намалени ставки - от 9 и 5 процента.

Спешните мерки, обявени тази вечер от Илие Боложан, предвиждат още с 10 процента да бъде увеличен акцизът върху алкохола, горивата и цигарите. От 1 януари ще бъде увеличен и данъкът върху дивидентите от 10 на 16 процента. Банковите печалби ще бъдат допълнително облагани с данък.

„Румънските банки имат една от най-добрите възвръщаемости на капитала в тази част на Европа и вярвам, че те могат да допринесат с по-големи суми за приходите на държавния бюджет“, отбеляза премиерът.

Облагани ще бъдат и всички печалби от хазарт. Икономии ще има и в сферата на образованието.

„Разработихме пакет за студентски стипендии, който започна преди три години от 188 милиона леи (еврото се разменя за 5,06 леи) в цялата страна и достигна 4,7 милиарда леи за три години. Всякакви стипендии са добри, но ние плащаме един милиард само за студентски стипендии. Огромна сума, която повече не можем да си позволим“, подчерта румънския премиер.

„Имаме цели класове, които имат стипендии за заслуги, но на матурите получават оценки 5 и 6" (системата за оценяване в Румъния е десетобална - бел.ред.)". допълни той, цитиран от БТА.

Той уточни, че стипендиите за заслуги ще бъдат запазени, но броят им ще бъде ограничен, а социалните стипендии ще се разпределят въз основа на критерии, свързани с подкрепата на деца от семейства в неравностойно положение.

Илие Боложан съобщи още, че до края на юли ще бъдат изготвени допълнения за специалните пенсии, които той определи като „крайъгълния камък“ на Плана за възстановяване и устойчивост. Предстоят реформи на държавните компании, на разходите в местната публична администрация, актуализиране на  авторските възнаграждения.

Той посочи, че следващата година пенсиите и заплатите в държавния сектор ще останат замразени, като напомни, че през 2024 г. е имало увеличение на заплатите с над 20 процента и на пенсиите с над 30 процента. Също така премиерът добави, че се предвижда удържане на здравни осигуровки при пенсиите над 3000 леи.

В края на пресконференцията румънският премиер съобщи, че по предложение на министъра на финансите днес в Националната агенция за данъчна администрация е било назначено ново ръководство с цел борба с укриването на данъци.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук