1 USD
1.80911 BGN
Петрол
Bitcoin
$70,477.0

Прогноза: 50% е вероятността за глобална рецесия

Финанси
 

От британската банка Barclays очакват, че еврозоната може да влезе в рецесия от четвъртото тримесечие на 2022 г.

Прогнозата на Citigroup за световна икономическа рецесия достигна почти 50%, тъй като централните банки бързат да повишат лихвените проценти, за да ограничат силно растящата инфлация, която отчасти е подхранена от негативното въздействие на войната в Украйна и от COVID пандемията, предаде Reuters.

Рецесията е "все по-осезаем риск" за икономиката, пишат анализатори на Citigroup, докато оценяват вероятната траектория за глобален растеж през следващите 18 месеца.

"Историческият опит показва, че намаляването на инфлацията често носи значителна цена за икономическия растеж и виждаме, че общата вероятност от рецесия сега се приближава до 50%“, съобщиха анализаторите на голямата американска банка.

Citigroup посочи, че докато рисковете от рецесия са по-високи, трите сценария - за т.нар. "меко приземяване" на икономиката, за по-висока инфлация и за глобална рецесия са правдоподобни и трябва да продължават да се следят, като на този етап базовият сценарий е сякаш по-близо до т.нар. "меко кацане" (по-плавно забавяне на икономическия растеж).

В същото време от британската банка Barclays очакват, че растежът на развитите икономики може да се забави до 1% през 2023 г. и че еврозоната може да влезе в рецесия от четвъртото тримесечие на настоящата фискална година, съобщава БНР. 

"Икономиката на САЩ е на път да се сблъска с Федералния резерв, който изглежда се ангажира да повиши лихвите далеч над т.нар. "неутрално ниво", а продължаващият срив в продажбите на нови жилища вероятно е предвестник на нещата, които предстоят“, посочват от банката.

Barclays очаква икономическият растеж на САЩ да се забави до 1,1% през 2023 г., което би представлявало рязко отслабване от експанзията с 5,7% през 2021 г.

Няколко централни банки, включително Федералният резерв на САЩ, започнаха агресивно да повишават лихвите по заеми, тъй като разходите за живот достигат рекордни нива заради силно растящата инфлация.

В сряда председателят на Фед Джером Пауъл каза, че централната банка не се опитва да предизвика рецесия, но се ангажира да постави цените под контрол.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии