1 USD
1.81045 BGN
Петрол
73.25 $/барел
Bitcoin
$83,880.5

По един милион лева разплащаме в интернет на всеки два часа

Това заяви, главният редактор на businessnovinite.bg Спас Стамболски в предаването „Тази сутрин“ по bTV, позовавайки се на статистика от Българската народна банка.

Близо 8000 хил. лв. в минута харчат българите в интернет плащайки със своите карти издадени от банки и други финансови институции, така за 2 часа от началото на предаването в мрежата са платени стоки услуги за над 1 млн. лв.

Това заяви, главният редактор на businessnovinite.bg Спас Стамболски в предаването „Тази сутрин“ по bTV, позовавайки се на статистика от Българската народна банка.

В статистиката попадна и водещият на новините Ивайло Взенков, който каза, че вече е платил сметка за 20 лв. със своята кредитна карта.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Във физическите магазините за това време(малко повече от два часа) са разплатени близо 3 млрд. лв. с карти на ПОС терминали. Така общо в интернет и на ПОС терминали във магазини са платени малко над 4 млн. лв.

Тези изчисления са базирани на данни от 2021 г.

За цялата 2021 г. у нас потребителите са похарчили близо 18 млрд. лв. с карти, 4,1 млрд. лв. в интернет. Пазарът е нараснал с около 40% за година, а само този в интернет с около 50%

Средният размер на плащанията расте, като в магазини през 2021 г средно сме похарчили 57,87 лв. а в интернет 85,95.

Най-често от интернет купуваме дрехи, книги, плащаме за самолетни билети и почивки.

Броят на банкоматите у нас е намалял. Това показва статистиката на БНБ за 2021 г. За посочения период у нас са били налични 5 250 броя. Спрямо 2020 г. се отчита спад от 150 в броя на банкоматите.

Най-много на брой банкомат и у нас е имало през 2016 г., като от тогава броят им непрекъснато намалява.

За сметка на това броят на ПОС терминалите(устройствата за плащане в магазини, институции и др. расте.), като причината за това е тенденцията все повече плащания да минават директно през пластики.

Докато през 2020 г. техният брой е бил 102,988, то през миналата година той е нараснал до 111,346. Спрямо 2015 г. броят им се е увеличил с близо 30 хил. спрямо миналата.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук