Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Проучване установи, че само на 15% от тях присъстват изображения на жени
Проучване на шведската кредитна компания Advisa анализира 1006 текущи международни банкноти и установи, че само на 15% от тях присъстват изображения на жени. Оказва се, че националните валути са доста консервативни, а присъствието на нежния пол там е повече от епизодично.
Държави като Норвегия например се отказаха от банкнотите с лица и Норвежката централна банка пусна осмата си серия банкноти през 2016 г., в която изненадващо не присъстваха портрети на хора. Темата на тази серия банкноти е „Морето“. Дизайните на гърба са кубични шарки, които изобразяват брега и хоризонта. Кубичните и органичните модели следват скалата на Бофорт, която показва как скоростите на вятъра влияят на моделите на вълните.
Решението да включат морски обитатели в изображенията на парите си, донякъде „спасява“ норвежците да се включат в популярния казус за равнопоставеността в решенията на Световните банки да поставят лицата на жените на банкнотите си.
Факт е, че в монета на българските банкноти няма нито една жена!
Жените по света, които заслужиха ликове на банкнота?
Канада е първата страна, която използва изображение на кралица Елизабет II върху парите си. През 1935 г. Страната я отпечатва на банкнота от 20 долара — по това време бъдещият британски монарх е само 9-годишна принцеса, казват от Visual Capitalist.
Днес кралица Елизабет вече се появявала на различни банкноти в 19 различни страни. На Каймановите острови тя е на техните банкноти от 1 долар, 5 долара, 25 долара, 50 долара и 100 долара.
Няколко други кралици или кралски членове също са попаднали на различни банкноти – банкнотата от 50 лари на Грузия има изображение на кралица Тамар, която е била кралица на Грузия от 1184 г. до 1213 г., а албанската 100 леки включва кралица Теута, кралица от 3-ти век на илирийско племе.
Докато кралските особи (най-вече кралица Елизабет II) често се отпечатват на банкнотите по целия свят, жените без „синя кръв“ също са се появили на банкнотите в исторически аспект.
Писатели, певци, поети и художници са представени в редица различни валути. Например Швеция има Астрид Линдгрен, авторката на „Пипи Дългото чорапче“, на своите 20 крони. Освен нея Швеция има три други жени в банкнотите си: Биргит Нилсон, Джени Линд и Грета Гарбо, което прави банкнотата им равномерно разпределени между ликовете на мъже и жени – 50/ 50.
Сред 15-те процента жени, които са били и някои от тях до днес са на банкноти:
Сезария Евора (1941-2011г.) в Кабо Верде - Тя е музикална икона в страната си и най известният представител на стила „морна“. Наричат я „Босоногата дива“, тъй като излиза на сцената винаги неизменно боса – символично отдаване на почит към бедния начин на живот на нейните сънародници в Кабо Верде.
Фрида Кало (1907-1954г.) в Мексико – Тя е мексиканска художничка, известна с непокорния си дух и неконвенционалния си стил както в изкуството, така и в личния си живот. Нейното творчество е смесица от реализъм, символизъм и сюрреализъм, примесено с мексикански национализъм и фолклор.
Ева Перон (1919 -1952г.) в Аржентина – Тя е втората жена на аржентинския президент Хуан Доминго Перон (1895 – 1974) и първа дама на Аржентина от 1946 г. до смъртта ѝ през 1952 г. Влиянието на Ева Перон се базира на ролята ѝ на лидер на женската партия.
Грета Гарбо (1905-1990г.) в Швеция – Тя е шведско-американска актриса, една от най-големите звезди от периода на нямото кино и последвалия го „златен“ период.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб