България вече не е с най-нисък дълг към БВП в ЕС
Страната с най-голямо дългово бреме в ЕС през третото тримесечие са Гърция
Тя не прогнозира кога лихвите могат да достигнат т.нар. неутрално ниво
Европа трябва да "бъде подготвена" и да предвиди потенциалните търговски мита на встъпилия в длъжност президента на САЩ Доналд Тръмп, заяви управителят на ЕЦБ Кристин Лагард пред CNBC, цитирани от БНР.
Тя каза, че фактът, че Тръмп не е наложил общи мита в първия ден от президентството си, е "много умен подход, защото общите мита не ви дават непременно резултатите, които очаквате".
Според нея митата, които ще наложи Тръмп, ще бъдат "по-селективни и фокусирани".
"Това, което трябва да направим тук, в Европа, е да бъдем подготвени и да предвидим какво ще се случи, за да отговорим", каза тя за CNBC в кулоарите на Световния икономически форум в Давос.
Снощи Тръмп заплаши да наложи мита върху стоките, внасяни в САЩ от ЕС, повтаряйки тези свои твърдения от встъпването си в длъжност в понеделник, като каза на репортери в Белия дом, че "Европейският съюз се отнася с нас много, много лош. "Така че те ще се натъкнат на тарифи. Това е единственият начин... ще получите справедливост".
По-рано в сряда Валдис Домбровскис, комисарят на Европейския съюз по икономиката, посочи пред CNBC, че ако икономическите интереси на блока трябва да бъдат защитени, ЕС ще отговори "по пропорционален начин".
В днешното си интервю за CNBC Лагард също така призова за премахване на пречките пред търговията в Европа, като отбеляза, че въпреки стремежите за създаване на единен пазар все още има бариери, които понякога пречат на стоките и услугите да пътуват без проблеми.
"Мисля, че това е една от точките, които Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейската комисия, представи вчера - нека се уверим, че премахваме бариерите, върху които имаме контрол", отбеляза Лагард, без да разкрива подробности.
Лагард каза, че се надява това да се случи през следващите седмици, описвайки го като "един от начините да се отговори на промяната в търговската политика в Съединените щати".
"Бъдете силни у дома и се уверете, че извършвате сделки, че продавате и купувате у дома, че спестявате у дома и че инвестирате у дома. Да не казвам, че искаме да преминем към протекционистки подход, защото ниските бариери ни научиха, че търговията всъщност е много полезна", добави Лагард.
Управителят на Европейската централна банка също така отбеляза, че ЕЦБ не се "страхува" да намали лихвените проценти с 50 базисни пункта, но че е започнала да ги понижава достатъчно рано и досега не са били необходими драстични мерки.
Тя обаче отказа да предостави прогноза за паричната и лихвена политика, заявявайки, че ЕЦБ ще продължи да следи постъпващите икономически данни.
"Данните ще бъдат от съществено значение. Цената на енергията ще бъде нещо, което може да има реално въздействие (върху инфлацията)", каза тя.
Кристин Лагард не изключи стимулираща икономиката парична и лихвена политика в бъдеще (политика на ниски лихви), но каза, че инфлацията в услугите все още изисква рестриктивна позиция. Тя призна, че ЕЦБ трябва да обръща внимание на икономическия растеж, но настоя, че нейният "строг" мандат е постигането на ценова стабилност.
Тя не прогнозира кога лихвите могат да достигнат т.нар. неутрално ниво, което нито стимулира, нито ограничава икономическия растеж, но повтори оценката на банката, че това ниво е между 1,75% и 2,25%.
Лагард отново изрази увереност, че инфлацията в еврозоната ще достигне целевото ниво (от 2%) през настоящата година.
"Сега сме уверени, че целта се вижда, че процесът на дезинфлация продължава, като ще видим дали ранните етапи на тази година ще осигурят намаляване на инфлацията при услугите", каза Лагард и подчерта, че не е "прекалено загрижена" за евентуален "внос на инфлация" от Съединените щати в Европа.
Шефът на ЕЦБ добави, че Европа "със сигурност е заинтересована да види растеж на американската икономика", тъй като подобен растеж в САЩ "винаги е бил благоприятен фактор за останалия свят".
Страната с най-голямо дългово бреме в ЕС през третото тримесечие са Гърция
Кредитите на домакинствата нарастват с 2,3 млрд. лв.
Българският град се нарежда на 6-то място сред най-натоварените градове според трафика