
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Има само един човек, с правото да постави подпис върху евробанкнота
Всяка евробанкнота носи подписа на някой от президентите на Европейската централна банка (ЕЦБ). Подписът не е защитен елемент, но не и просто елемент от дизайна.
Той представлява ЕЦБ и символизира стойността на евробанкнотите като парична база.
Той е символ на доверие, отговорност и приемственост. При смяната на всеки презиент на ЕЦБ той поема отговорността да постави подписа си на всяка нова купюра евробанкноти. В момента тази възможност е в ръцете на Кристин Лагард.
Но как става това? ЕЦБ събира няколко мостри от подписа на президента и избира най-добрият вариант. След това процесът по печат на банкнотите може да започне. Акредитираната печатница използва подписа, за да създаде печатни плаки, които ще печатат евробанкноти с новия подпис.
Банкнотите с подпис на предходните председатели остават в обръщение и също са законно платежно средство.
До момента подписите си са оставили Вилем Ф. Дуйзенберг, Жан-Клод Трише, Марио Драги или Кристин Лагард – съответно първия, втория, третия и четвъртия президент на Европейската централна банка. Всички тези банкноти са еднакво валидни.
Европейският съвет назначи Кристин Лагард за президент на ЕЦБ през 2019г. за мандат от 8 години без възможност за подновяване. Това означава, че тя ще поеме длъжността до 2027 г.
За момента България преговаря да влезе в еврозоната през 2024г. или най-късно през 2025г., така че ако Кристин Лагард все още е президент на ЕЦБ, то тя ще постави подписа си върху българското евро.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините