Ватиканската банка разполага с активи на стойност 6 милиарда долара
Въпреки че папа Франциск често беше възприеман като противник на капитализма, едно от най-значимите му постижения като глава на Римокатолическата църква бе именно в сферата на финансите — реформата на опетнената от скандали Ватиканска банка, чийто активи възлизат на 6 милиарда долара, пише сп. Fortune.
Още с началото на понтификата си, Франциск предприема стъпки към изкореняване на корупцията и въвеждане на прозрачност в работата на банката. Наследявайки усилията на своя предшественик папа Бенедикт XVI, през 2013 г. Ватиканската банка започва за първи път в историята си да публикува годишни финансови отчети. Те включват информация за печалбите, оперативните разходи и даренията за благотворителност.
През 2014 г. Франциск предприема още по-решителни мерки — намалява влиянието на духовенството върху икономическите въпроси и назначава за директор на банката френския финансист Жан-Баптист де Франсу, бивш изпълнителен директор на Invesco Europe.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
В същата година банката затваря хиляди сметки, които не отговарят на международните финансови стандарти — част от по-широка стратегия за съответствие с регулациите и избягване на бъдещи злоупотреби. Франциск също разпорежда всички ватикански отдели да прехвърлят инвестиционните си средства в централната банка на Ватикана — ход, целящ да засили централизацията и контрола над финансите на Светия престол.
Реформите бяха провокирани от дългогодишни скандали, хвърлили сянка върху репутацията на църковната финансова система. Един от най-емблематичните случаи е фалитът на италианската Banco Ambrosiano, в която Ватиканската банка имаше участие. След изчезването на милиони долари, ръководителят на банката Роберто Калви — известен като "банкерът на Бога" — беше открит обесен под моста „Блекфрайърс“ в Лондон, с тухли и пари в джобовете си.
Друго черно петно върху банката е и финансовият съветник на Ватикана от времето на папа Павел VI — Микеле Синдона. С връзки с мафията и роля във фалита на американската Franklin National Bank през 1974 г., Синдона умира в затвора, отровен с цианид, докато излежава 25-годишнаприсъда за измами.
Въпреки мащабните реформи, предизвикателствата пред Ватикана далеч не са отминали. През 2022 г. двама бивши директори на банката бяха осъдени за злоупотреби, а през 2023 г. високопоставен кардинал получи пет и половина години затвор за присвояване на средства.
Четвъртото издание на културното събитие ще предложи 3-километров пешеходен маршрут. По повод 25-годишнината на bTV, видеомапинг шоу ще освети фасадата на красива сграда в центъра на София.