1 USD
1.89905 BGN
Петрол
76.59 $/барел
Bitcoin
$98,200.6

Как да спестим пари през 2025 г. в пет стъпки

Финанси

Как да си осигурите финансова стабилност през новата година

 

В началото на година всеки се чуди как да промени навиците си, за да спести възможно най-много. Ето пет съвети от експерти, цитирани от NerdWallet.

  • Използвайте различни методи за бюджетиране 
  • Поставете си финансови цели 
  • Ограничете онлайн пазаруването

1. Създайте бюджет и се придържайте към него 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

Най-ческтият съвет, който дават специалистите е да си създадете бюджет, който да се спазва стриктно. Може да използвате различни методи за бюджетирне като "Какейбо" или 50/30/20/.

„Какейбо“ е стара японска техника за бюджетиране.Това е прост, в който трябва да разпределите разходите си на хартия.

50/30/20 е подход, при който трябва да отделите 50% от приходите си след облагане с данъци за нужди, 30% за нужди и 20% за спестявания и всякакви плащания. Ако едно от вашите разпределения надвишава тези проценти, можете да направите някои корекции другаде.

2. Поставете си цели за спестяване

Поставете си конкретна, но реалистична цел. Може да отделяте поне 20% от доходите си. Ако това е прекалено амбициозно, започнете с 10% и постепенно увеличавайте. Ползвайте автоматични преводи към спестовна сметка, за да улесните процеса.

3. Проследете разходите си

Проследявайте месечния си паричен поток - приходите минус разходите ви. Тази стъпка също така ще улесни отбелязването на напредък към вашата цел за спестяване. Може да използвате онлайн приложения или да записвате всичко на хартия. 

4. Анулирайте ненужните абонаменти

Възможно е да плащате за абонаменти, които вече не използвате или от които не се нуждаете. Проверете всички услуги, за които сте абонирани и банковите извлечения от тях. Това може да ви помогне да маркирате всичко, което не е нужно или което не използвате. Избягвайте да се регистрирате за безплатни пробни периоди, които изискват информация за плащане.

5. Ограничете онлайн пазаруването

Снимка: istockphoto

Често пазаруването онлайн е свързано със спонтанни покупки, които не са ни нужни. Един от начините, които може да използвате, за да спрете да се изкушавате да правите подобни покупки е да не запазвате данните си за плащане. Изберете да въведете адреса си за доставка и номера на кредитната си карта всеки път, когато поръчвате. Вероятно ще правите по-малко импулсивни покупки поради свързаната с това допълнителна работа. Можете дори да обмислите да изтриете всички приложения за пазаруване от телефона си за известно време.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст