1 USD
1.72822 BGN
Петрол
63.84 $/барел
Bitcoin
$108,091.0

Япония загуби статута си на най-голям кредитор в света за първи път от 34 години

Германия се завърна на върха със значителен излишък по текущата сметка от 248,7 млрд. евро

За първи път от 34 години насам Япония загуби статута си на най-голям кредитор в света, въпреки че отчете рекорден размер на чуждестранните си активи, предаде Bloomberg.

Нетните чуждестранни активи на Япония достигат 533,05 трилиона йени (3,7 трлн. долара) в края на 2024 г., като се увеличават с около 13% спрямо предходната година, сочат данни, публикувани във вторник от Министерството на финансите.

Въпреки че тази сума бележи исторически връх, нетните чуждестранни активи на Германия са още по-високи – те възлизат на еквивалента на 569,7 трлн. йени. Китай е на трето място с нетни активи в размер на 516,3 трлн. йени. Япония заемаше първото място от 1991 г., когато изпревари Германия.

Завръщането на Германия на върха отразява значителния й излишък по текущата сметка, който през 2024 г. достигна 248,7 млрд. евро, главно благодарение на добрите търговски резултати. На свой ред излишъкът на Япония е 29,4 трлн. йени по данни на Министерството на финансите, което се равнява на около 180 млрд. евро. Миналата година курсът на еврото към йената се повиши с около 5%, което допълнително засилва повишението на германските активи спрямо японските в йени.

Нетните чуждестранни активи на дадена страна представляват стойността на нейните чуждестранни активи минус стойността на вътрешните активи, които са собственост на чужденци, коригирани спрямо промените в стойността на валутите. Тази сума се отразява основно в кумулативното изменение на текущата сметка на страната.

Японският министър на финансите Кацунобу Като обясни във вторник, че не е притеснен от развитието на ситуацията.

„Като се има предвид, че нетните външни активи на Япония също постоянно се увеличават, класирането само по себе си не трябва да се приема като знак, че позицията на Япония се е променила значително“, заяви той пред репортери.

За Япония по-слабата йена допринесе за увеличението както на чуждестранните активи, така и на пасивите, но активите нараснаха с по-бърз темп, отчасти благодарение на разширените бизнес инвестиции в чужбина.

Данните от вторник като цяло отразяват по-широките тенденции при преките чуждестранни инвестиции. Според министерството през 2024 г. японските компании са запазили силен апетит за преки чуждестранни инвестиции, особено в САЩ и Обединеното кралство. Сектори като финансите, застраховането и търговията на дребно са привлекли значителни капитали от японски инвеститори, съобщи министерството.

Според Дайсуке Каракама, главен пазарен икономист в Mizuho Bank, все по-честото насочване на средства от Япония към преки инвестиции, а не към чуждестранни ценни книжа, означава, че е по-трудно да се репатрират бързо средства.

„Лесно можем да си представим, че местните инвеститори продават чуждестранни облигации и ценни книжа, когато се появят рискове, но те няма да се освободят от чуждестранни компании, които са придобили, толкова лесно“, казва Каракама.

В бъдеще посоката на изходящите инвестиции може да зависи от това дали японските фирми ще продължат да разширяват разходите си в чужбина, особено в САЩ. С влизането в сила на митата на президента Доналд Тръмп, някои компании може да бъдат стимулирани да преместят производството си или да прехвърлят активи в САЩ, за да ограничат рисковете, свързани с търговията.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM  

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук