Без такси за бусове на туроператори на летище София тази зима
Решението ще важи до края на зимния период
Икономисти чертаят черни сценарии за пазара на труд в щатите
Икономиката е на път да види нетни загуби на работни места, тъй като уволненията се увеличават, твърди Дейвид Розенберг, топ икономист, който от месеци предупреждава за слабост на пазара на труда в САЩ.
Икономистът каза, че е само въпрос на време съкращенията да надвишат новоназначенията. По думите му САЩ може да започнат да виждат отрицателни доклади за заетостта до края на годината. Основателят на Rosenberg Research предвижда нивото на безработица да нарасне над 5% до края на годината.
„Единственото нещо, върху което се фокусирам, което ми казва, че ще започнем да виждаме нетна загуба на работни места – не мога да предвидя точния месец – е, че наблюдавам процента на наемане", каза Розенберг в интервю за The David Lin Report.
Но пазарът на труда не е отчел нетна загуба на работници през нито един месец тази година. Това до голяма степен се дължи на факта, че фирмите все още се колебаят да пуснат работници, които са натрупали през последните години, каза Розенберг, като някои работодатели все още са белязани от недостига на работници, с който се сблъскаха в първите дни на пандемията, пише Business Insider.
Тези страхове поддържат броя на съкращенията и уволненията ниски, като вместо това работодателите намаляват часовете на служителите или прехвърлят работниците на пълно работно време на непълно работно време, добави Розенберг. Средната работна седмица падна до 34,2 часа през юли, което е спад от пика от 35 часа по време на пандемията, според данни на Федералния резерв.
Розенберг каза, че е само въпрос на време да има повече съкращения, отколкото наемания.
„Хората ще кажат: „Е, знаете ли, това е само еднократно. Това е само една точка от данни.“ Или това ще накара много хора да започнат да разбират, че тази рецесия е била забавена, никога не е била дерайлирана“, каза той. „Единственото нещо, което знаем със сигурност, е, че нивото на наемане, показателят за търсенето на работна ръка, пада рязко и не мисля, че това ще се промени в скоро време.“
В официалните данни за наемане се появиха признаци на слабост. Безработицата нарасна до 4,3% през юли, което е най-високият процент на безработица, регистриран след пандемията. Междувременно правителството миналата седмица отчете рязка низходяща ревизия на регистрираните увеличения на работните места през годината, водеща до март 2024 г., като икономиката е добавила 818 000 работни места по-малко, отколкото се смяташе преди, според Бюрото по трудова статистика.
Решението ще важи до края на зимния период
Едва 27% от служителите търсят възможност да развиват и придобиват нови умения
LVMH става глобален партньор на състезанията