
Meta забранява предизборната реклама във Facebook и Instagram в ЕС
Причината е нов европейски закон, който според компанията има неизпълними изисквания
Анализаторите очакват следващото движение чак през есента
Европейската централна банка (ЕЦБ) най-вероятно ще запази лихвените проценти без промяна на заседанието си този четвъртък, след като геополитическата несигурност – особено от заплахите за високи мита от страна на САЩ – замъглява икономическите перспективи за еврозоната, съобщава Euronews.
Въпреки че икономиката на блока остава устойчива, с ръст от 0,6% през първото тримесечие, потенциалният икономически удар от новите американски тарифи кара ЕЦБ да премине в режим на изчакване.
След осем последователни намаления на лихвите от юни 2024 г. насам, основната лихва по депозитите вече е 2%, рязък спад от рекордните 4%. Централната банка предприе този ход, за да подкрепи растежа след период на агресивно повишаване на лихвите през 2022–2023 г., с цел овладяване на инфлацията, породена от енергийната криза и войната в Украйна.
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард намекна още на срещата през юни, че „краят на цикъла на паричната политика наближава“, но не пожела да даде конкретни сигнали за следващото намаление. Според анализатори от UniCredit, евентуално понижение може да дойде чак през септември – след като стане ясно дали търговските преговори между ЕС и администрацията на Доналд Тръмп ще доведат до реални мита.
Тръмп първо предложи 20% мито върху европейски стоки, после заплаши с 50%, а последно – с 30%, като официално информира Европейската комисия за тази възможност. Преговорите текат под напрежение, с краен срок 1 август, макар че предишни срокове вече бяха удължавани.
„Рискът от неблагоприятен тарифен сценарий се увеличи“, коментират анализаторите от UniCredit. Все пак реакцията на пазарите на писмото от Белия дом е била по-скоро умерена – знак, че инвеститорите не очакват крайният размер на митата да достигне обявените 30%.
Икономическите условия засега позволяват на ЕЦБ да изчака: инфлацията спадна до 2% през юни – ниво, което съответства на целта на банката. В същото време, покачването на еврото с 13% спрямо долара от началото на годината е фактор, който може да притисне износа и растежа.
Вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос предупреди, че рязко преминаване на прага от 1,20 долара за евро може да създаде „много по-сложна ситуация“. Засега обаче централната банка избягва да се меси в обменния курс – засилването на еврото се разглежда повече като отражение на слабия долар и несигурността в САЩ.
Пазарите и анализаторите ще следят внимателно следващите сигнали от Франкфурт. Засега ЕЦБ остава в режим на изчакване – с едно око към Вашингтон и другото към икономическите индикатори в еврозоната.
Ако преговорите приключат успешно, а митата се окажат по-ниски от заплашените 30%, има шанс за ново понижение на лихвите през есента. Но дотогава – централната банка няма да поема излишни рискове.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Причината е нов европейски закон, който според компанията има неизпълними изисквания
Търгът в eBay завърши с 96 оферти и достигна впечатляваща сума
Някои градове забраняват както смъртта, така и раждането на територията