
Заплатите в Microsoft: Колко плаща технологичният гигант на служителите си?
Компанията вече предлага бонуси за задържане на ключови кадри
Какви са прогнозите за търговията?
Цената на среброто отбеляза рязък ръст в началото на седмицата, достигайки близо 39 долара за унция, което е най-високото ниво от септември 2011 г. Увеличението с 1,6% в понеделник подчертава търсене на сигурни активи, след като ескалиращото търговско напрежение между САЩ, Европейския съюз и Мексико разтърси пазарите. Анализаторите определят движението като силно повлияно от политически решения, технически фактори и нова вълна от инвестиционен интерес, предава Bloomberg.
Скокът в цените последва обявените от президента Доналд Тръмп мита от 30% върху вноса от ЕС и Мексико, ключови търговски партньори на САЩ. Новите тарифи породиха опасения за глобална търговска война, което традиционно насочва инвеститорите към активи със статут на „защитно убежище“, каквото е среброто. Особено внимание привлича фактът, че Мексико е най-големият производител на сребро, а всяко затруднение в износа му влияе директно върху предлагането.
Според ANZ, преминаването на ключови нива между 35 и 37 долара е нова вълна от спекулативни покупки, като следващата психологическа граница е 40 долара. Търговците залагат, че среброто ще продължи да расте, особено при очакванията за по-ниски лихвени проценти в САЩ. Очакваните по-късно тази седмица данни за инфлацията ще дадат нови сигнали относно посоката на монетарната политика на Федералния резерв.
Допълнителенo идва и засиленото търсене от страна на Индия – традиционно ориентирана към златото, страната тази година наблюдава обръщане на интереса към среброто заради по-високата доходност. Това увеличава напрежението върху физическия пазар, особено в Лондон, където голяма част от среброто е заключено в борсово търгувани фондове (ETF-и) и не е лесно достъпно за търговия.
ETF пазарът е сред най-активните двигатели на ръста през 2025 г. По данни на Института за сребро, през първите шест месеца на годината обезпечените със сребро ETP-та (Exchange-Traded Products) са привлекли над 95 милиона унции, с което глобалните наличности достигат 1,13 милиарда унции. Това е само с 7% под рекордното ниво от февруари 2021 г. Общата стойност на фондовете надхвърли 40 милиарда долара през юни – нов исторически връх.
Експертите отбелязват, че настоящият бум напомня за краткосрочното рали от началото на 2021 г., предизвикано от действията на инвеститорски групи. Разликата сега обаче е, че поскъпването е подкрепено от по-широки фундаментални фактори – геополитика, парична политика и структурни промени в търсенето. С оглед на всичко това, среброто се утвърждава като един от най-динамичните активи на 2025 г., с възможност за нови върхове, ако икономическата и геополитическата несигурност се задълбочат. Очите на инвеститорите са насочени към следващото ниво – магическата граница от 40 долара за унция.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Компанията вече предлага бонуси за задържане на ключови кадри
Автомобилните производители ще могат да кандидатстват за участие в програмата още от сряда
Папата възражда традицията за лятна ваканция извън града