Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Агенцията по вписванията отказва промяна на собствеността
Бившият финансов министър Милен Велчев, брат му Георги Велчев и финансистът Красимир Катев, който бе заместник на Милен Велчев в правителството на НДСВ, са заявили намерение да купят бизнеса на руската банка ВТБ в България, става ясно от публикация във 24chasa.bg.
Документи в Търговския регистър обаче показват, че на 23 май Агенцията по вписванията отказва промяна на собствеността. Като причина се посочва, че ВТБ е включена в санкциите, които Европа, САЩ и Великобритания наложиха на бизнеса в Русия след избухването на войната в Украйна.
Милен Велчев, неговият брат и Красимир Катев са част от висшия мениджмънт на компанията.
Искането за придобиване на 100% от "ВТБ капитал" АД - дъщерното дружество на руската банка, чрез което тя оперира у нас, е внесено в Агенцията по вписванията от „Делта кепитал инвестмънтс“, в която Велчеви и Катев са съдружници. Поискано е още да бъдат освободени досегашните членове на борда Николас Джонатан Марк Хът, Роджър Мънджър и Джонатан Саймън Клус, а като нов управител е посочен Милен Велчев.
В България „ВТБ капитал“ бе сред акционерите в Българската телекомуникационна компания. Руснаците обаче обявиха, че са продали дела си, когато телекомът бе купен от „Юнайтед Груп“ през 2019 г. Преди това „ВТБ капитал“ имаше инвестиции в „Булгартабак“ и притежаваше дял в затворената КТБ.
ВТБ е изключена и от системата за разплащания SWIFT. От банката обявиха, че ще се изтеглят от Европа, където ВТБ притежава VTB Bank Europe с активи от близо 8 млрд. евро. Подразделението беше обявено за продажба след налагането на санкциите срещу Москва.
Към този момент братя Велчеви и Красимир Катев не са направили коментар по темата.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи