1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,818.0

БНБ: Има траен спад при измамите с електронни плащания

Финанси

Това заяви подуправителят на БНБ Нина Стоянова, ръководител на управление „Банково“, при откриването на събитието „Дигитализация и киберсигурност 2022“

През 2021 г. доставчиците на платежни услуги в България приключиха с миграцията на своите системи и продукти и вече прилагат всички изисквания за задълбочено установяване на идентичността на платеца.

Това заяви подуправителят на БНБ Нина Стоянова, ръководител на управление „Банково“, при откриването на събитието „Дигитализация и киберсигурност 2022“

В резултат на положените от компетентните органи и доставчиците на платежни услуги усилия се наблюдава трайно намаление на измамите при електронни плащания, разпространени преди въвеждането на задълбочено установяване на идентичността.

Усъвършенстването на правната рамка на европейско ниво в тази област продължава. Тази година предстои да започне преглед на Втората директива за платежните услуги, като се очаква да бъде направена цялостна оценка на въздействието на задълбоченото установяване на идентичността на клиента върху нивото на платежни измами. Проучват се възможностите и за използване на електронната идентификация и решенията, основани на удостоверителните услуги, при влизане в профила на клиента и иницииране на платежни операции. Специално внимание ще бъде обърнато на засилване защитата срещу нови видове измами, които се наблюдават след въвеждането на задълбочено установяване на идентичността, особено в контекста на незабавните плащания и заплахите от типа „фишинг“ и „социално инженерство“.

През месец септември 2020 г. Европейската комисия публикува „Стратегия за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС“, част от която е проект на Регламент за оперативната устойчивост на цифровите технологии (DORA). Този регламент допълва и хармонизира съществуващите изисквания в областта на сигурността на плащанията. С него се цели подсилване на киберсигурността и оперативната устойчивост на финансовия сектор като цяло, включително на доставчиците на платежни услуги, посочи още Стоянова.

Сред важните изисквания, които предстои да бъдат въведени, са тези по отношение на управлението на ИТ рисковете, оптимизация на правната рамка за уведомяване на регулаторите при възникване на инциденти, изисквания за тестване на оперативната устойчивост на цифровите технологии на финансовите субекти и за управление на рисковете, произтичащи от трети страни – доставчици на ИТ технологии и услуги. Регламентът също ще стимулира финансовите субекти да обменят помежду си на доброволна основа сведения за киберзаплахи, за да подобрят и укрепят киберустойчивостта си. Очаква се регламентът да бъде финализиран в рамките на настоящата година, допълни подуправителят на БНБ

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии