
Как ще растат заплатите и как ще се движи икономиката на България през 2025 г.?
ЕК представи Пролетната си икономическа прогноза
Изпълнителният директор на Българската фондова борса доц. Маню Моравенов даде специално интервю за businessnovinite.bg
Горещо лято предстои на пазара за растеж на малки и средни предприятия BEAM. Очакват се нови първични публични предлагания (IPO-та) през юли. Вече има подадени документи за едно IPO, а в напреднала фаза са поне три компании.
Това каза в интервю за businessnovinite.bg изпълнителният директор на Българската фондова борса (БФБ) доц. д-р Маню Моравенов. Той не пожела да разкрие допълнителна информация, но сподели, че има интерес от страна на финтех компании, от микрофондове за рисково инвестиране и от традиционни малки и средни предприятия.
Нещо позитивно, което борсата отчита е, че BEAM пазарът се счита като една от възможностите за набиране на средства и за финансиране на български компании, което е добър показател.
„Изминалата година беше първата пълна година за BEAM пазара и тя беше много успешна, имахме седем IPO-та, което е рекорд на борсата от много години насам“, каза доц. Моравенов и допълни, че през 2021 г. е имало седем предлагания на акции на BEAM платформата на БФБ, в които компаниите набраха близо 24 млн. лева от инвеститорите.
Доц. Моравенов коментира и очакванията за BEAM пазара за 2022 г. Те са били оптимистични на фона на успешната 2021 г., но са се повлияли от войната в Украйна, кризата, която последва, санкциите срещу Москва, високата инфлация, а дори и големия срив на криптопазара.
Изпълнителният директор на Българската фондова борса (БФБ) разказа и за инициативата „Ден за акции“, която се проведе за осми преден път. Рекорден брой сделки бяха сключени на 15 юни. Те бяха 1185, което е четири пъти над средното ниво. Беше отчетен и силен оборот, който възлиза на 5,3 млн. лв. Само оборотът с чуждестранни акции, които се търгуват на БФБ, беше за 985 хил. лв.
„Очакванията винаги са свързани с нарастване на оборота и брой сделки, поради факта, че инициативата е насочена към индивидуалните инвеститори. Тя акумулира доста сериозен интерес“, отбеляза доц. Моравенов.
Инициативата се превръща в традиционна с течение на времето и все повече привлича интереса ба инвеститорите. Въпреки това обаче инвестиционната култура у нас все още не е на достатъчно добро ниво и това става ясно от статистиката, която показва в какво инвестира българинът.
„Българинът обича да инвестира в недвижими имоти, но е консервативен за друг тип инвестиции, като например, финансови инструменти“, каза доц. Моравенов и подчерта, че инвестициите в зелени проекти и компании ще бъдат приоритетни в следващите години у нас и там ще има сериозен бум.
Който инвестира в устойчив бизнес, който включва трите направления на ESG, това ще бъде стабилна инвестиция. Дали ще бъде в акции или в частни компании, всички варианти са възможни.
ЕК представи Пролетната си икономическа прогноза
Народният театър обяви цените на билетите и в евро
Ето каква е процедурата за обжалване