1 USD
1.83853 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,342.7

S&P: В България идва шокова стагфлация - ръст на цените без адекватен ръст на доходите

Финанси

S&P все пак запазва кредитния ни рейтинг и перспектива

Рейтинговата агенция S&P("Стандард енд Пуърс") обяви, че българската икономика ще се представи далеч по-зле от очакваното до момента. Очакванията на компанията са че през 2022 г. брутният вътрешен продукт на страната ще се покачи с едва 1,6% спрямо 4,3$% прогнозирани в края на 2021 г.

Според S&P бюджетният дефицит ще нарасне двойно от прогнозното и ще достигне 5%.

В комюникето си от агенцията отбелязват, че заради войната в Украйня България ще се озове в състояние на шокова стагфлация - увеличаване на цените съпроводено  с много нисък или никакъв реален икономически растеж. Експертите описват, че този период ще се усети като "шок". Целият анализ може да бъде прочетен тук(на английски ез.).

Това е един от най-негативните икономически сценарии, защото означава, че разходите на потребители и бизнес ще растат без да могат да бъдат компенсирани от адекватен ръст на заплатите или приходите. 

Лъч оптимизъм в прогнозата е, че безработицата ще продължава да намалява. През 2021 г. тя беше 5,3. За тази се очаква тя да бъде 5,1%. 

Въпреки това от S&P запазват кредитния рейтинг и на страната не променен: "BBB/A-2' със запазена стабилна перспектива. Силните външни и фискални баланси на България ще помогнат за смекчаване на този шок, а стабилният приток на трансфери от ЕС ще подкрепи растежа в средносрочен план, посочват от Министерството на финансите, цитирайки анализа на агенцията.

В доклада се отбелязва, че икономиката отново ще засили темпо през 2023 г., когато ръстът на БВП се очаква да достигне 2,8%. 

Хармонизираният индекс на потребителските цени(инфлацията по измерена по еврометодологията) се очаква да достигне 11,5% тази година и да се понижи през следващите.

S&P отбелязват също, че външните рискове са управляеми, въпреки нарастващите дефицити по текущата сметка на фона на покачващите се цени на храните и енергията и бавното възстановяване в туристическия сектор.

От рейтинговата агенция очакват, че в периода до 2025  г. притокът на средства от предишната и настояща Многогодишна финансова рамка на ЕС, както и допълнителните средства по новия инструмент „Следващо поколение ЕС“, ще осигурят солидна основа за укрепване на икономическия растеж.

Рейтинговата агенция би повишила кредитния рейтинг при присъединяването на страната към еврозоната, както и при съществено подобрение на баланса по текущата сметка. S&P отбелязват, че биха понижили рейтинга, в случай че военният конфликт в Украйна доведе до ограничаване на икономическия растеж на България в средносрочен период.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии